Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jógové techniky pro zdravější tělo a mysl

zdravé bytí

Indie rozhodně světu nedala málo a jóga je dědictví, které dnes zná prakticky každý, ať už pochází odkudkoliv. Tuto formu vědecké formu psycho a fyzioterapie dnes po celém světě praktikují miliony lidí, od úplně obyčejných lidí až po celebrity a politiky.

Co všechny tyto jinak vzájemně zcela rozdílné lidi táhne právě k józe? Je to její schopnost příznivě ovlivňovat organimus, dodávat tělesnou energii, zvyšovat sílu a ohebnost, ale i zajistit duševní pohodu a spokojenost.

Jóga je komplexní systém, ale mezi všemi technikami, které nabízí, jsou některé ve schopnosti dosáhnout výše zmíněných cílů ještě účinnější než ostatní. Pojďme se podívat na pět z těch nejlepších jógových technik, které doporučuje indický guru a učitel jógy Suneel Singh.

1. Mantra Óm

Pro praktikování mantry Óm nejprve zaujmeme pozici Padmásána nebo Sukhásána. Zavřeme oči, prsty ztvarujeme do mudry Gyan, kdy se dotýkají špičky ukazováčku a palce (ostatní prsty jsou natažené, ale uvolněné), a takto ruce položíme zapěstími na kolena, s dlaněmi otočenými vzhůru. Krk a záda držíme zpříma, tělo by mělo být v klidu.

Je velmi důležité její provedení dle toho, co od ní očekáváme. Pokud chci rozeznít hrudník a díky tomu třeba právě hodně povzbudit srdíčko a do jisté míry čistit plíce a kardiovaskulární systém, pak se soustředím spíše na dlouhé a silné zpívání óóóóóóóóóóóóó a pouze ke konci jemně přidám mm. Také je důležité vybrat výšku tónu a zde každému doporučujeme si vybrat takovou, která se mu bude pocitově nejvíce líbit, jakoby mu sedět. Mění se to a je to dle toho, co zrovna podvědomě nejvíce potřebujeme.

Za druhé se však můžeme soustředit na slabiku mmmmmmmm a óóó předtím mít jen jako jakési rozeznívací. To je případ, kdy touto mantrou sledujeme jiný záměr – rozeznění a rozvibrování hlavy, mozku. Což má za následek silné uvolnění některých bloků. Pokud jí takto zpíváme dejme tomu 10 minut, tak je to rezonance tak silná, že se nám pak může začít točit hlava, nebo dokonce i udělat špatně od žaludku a podobně. Není to nebezpečné, ale nemusí to být příjemné. Aktivovala se psychika, ta podvědomá, to, co tam není správně. Proto je potom důležité cvičit a nakonec se ještě po dlouhé Shavasaně věnovat Pránajámě, především zádržím dechu, aby se ony otevřené aktivované vzorce vyčistili a tím jsme se posunuli dál.

Přínosy

Praktikování této pozice Singh doporučuje jako pomoc při snižování tlaku, napětí, ke zbavení se migrény, proti zácpě, trávícím problémům, nechutenství a na srdeční problémy. Mantra Óm prý také pomáhá proti koktání a zvyšuje bystrost. Óm je tradičně nejvyšší jméno pro všemohoucího a tím, že jej recitujeme, získáváme jeho požehnání a vracíme se zpět k životu v přítomném okamžiku.

Především při zaměření vnímání na mmmmmmmm se může stát, že se naopak na moment dostaneme jakoby z přítomného okamžiku. Subjektivně. Objektivně se však dostáváme do superreálného nyní, kde prostě jdeme a řešíme. Často věci z minulosti a proto nás přepadají jiné myšlenky, než jen zpívat a sedět. Ono vůbec toto časté zadupávání myšlenek není nic dobrého. Někdy je to potřeba, ale pak tím něco zvláštního sleduji (učím se askezi, což není naškodu, pokud to nepřeháním). Ale často, abych se dostal do onoho klidu potřebuji prostě ony myšlenkové pochody nejprve uchopit, pochopit a pak vyřešit, než se posunu dál, do většího “klidu”. Mimochodem klid je nesmysl. Základním principem života je pohyb, jak živá tak neživá příroda se neustále pohybuje, vibruje, pořád se něco děje a mění. Bez toho se nedá existovat. Jde jen o to ZKULTIVOVAT ONEN POHYB (psycho a fyziologie, Albert Einstein a další). Na všech úrovních.

2. Vadžrásana (pozice diamantového sedu)

V této pozici začínáme v kleče na zemi, s palci u nohou položenými vedle sebe a patami tak, aby sedací kosti mohli naplno zatlačit do patních kostí a tím jsme mohli automaticky aktivovat spodní břicho (transversus) a svaly pánevního dna. Aktivujeme hluboký stabilizační systém páteře, mámé rovná, krásně vzpřímená záda a sedíme dlouho, bezbolestně, zdravým způsobem na podstavci, který nám takto nohy vytváří. Tělo máme srovnané, hlavu vztyčenou, krk a záda ve vertikální pozici a zavřené oči. Ruce si položíme dlaněmi na kolena a uvolníme je.

Pozici se cvičí každý den po jídle. Pro ideální účinky v ní držíme po dobu asi pěti minut.

Přínosy

Jde o jedinou pozici v józe, kterou lze dělat bezprostředně po jídle, bez toho, abyste nejprve dali tělu čas vytrávit. Pozice diamantového sedu je ale s jídlem spojena i ještě jedním důležitějším způsobem. Pomáhá totiž řešit trávicí obtíže a zklidňuje žaludek. Vedle toho může podle Singha mít příznivý vliv také na vysoký tlak, napětí, v boji proti srdečním problémům, ale také na bolesti v kolenou, nohách a v lýtkové oblasti.

3. Dhanurásana (pozice luku)

Začínáme v leže na břiše s nohama u sebe a rukama u těla. Pokrčíme nohy a rukama se chytíme za kotníky, bradu držíme u země. S nádechem zvedneme hlavu, trup i nohy z podložky, takže se prohneme do pozice připomínající tvar luku. Rukama a nohama přitom táhneme proti sobě. V pozici držíme dokud je to pohodlné, je v ní však třeba vědomě a hluboce dýchat. Nezadržovat v ní dech! To může být nebezpečné pro kvůli zvášení nitrolebečního tlaku. Poté s výdechem povolíme a lehneme si zpět na podložku do počáteční polohy. Cvik by se měl provádět alespoň třikrát denně.

Přínosy

Pozice pomáhá zlepšovat trávení, podporuje totiž vylučování žaludečních šťáv. Zároveň masíruje břišní orgány a svaly. Singh dhanurasánu doporučuje při obtížích jako je diabetes, menstruační poruchy a také při bolestech zad a krku.

Pozice je ale nebezpečná pro ty, kdo trpí kýlami, kolitidou nebo vyhřezlou ploténkou. Tito lidé by ji neměli cvičit vůbec. Pacienti léčící se se srdcem nebo vysokým tlakem cvik sice provádět mohou, ale pouze pod dohledem zkušeného učitele jógy.

4. Nadi Shodhana pránajáma (střídavé dýchání)

Nadi Shodhana je jedno z mnoha dechových cvičení, pránajáma, které jóga nabízí. Spočívá v tom, že střídavě nadechujete oběma nosními dírkami a vydechujete dírkou opačnou. Cvičení začínáme tak, že si sedneme na podložku v uvolněné meditativní pozici, se srovnanými zády a páteří drženou zpříma, se zavřenýma očima.

Poté palcem pravé ruky zacpeme pravou nosní dírku a zhluboka se nadechneme levou nosní dírkou. Zadržíme dech, pravou nosní dírku uvolníme, prsteníčkem zacpeme levou nosní dírku a vydechneme pravou nosní dírkou. Následuje bez výměny prstů nádech pravou nosní dírkou, zadržení dechu, až v tuto chvíli uvolnění levé dírky a zacpání pravé, a končíme a výdechem levou dírkou.

Takto postupujeme celkem deset kol, poté ruku položíme na koleno a několik minut zhluboka dýcháme oběma dírkami. Následuje deset kol v opačném pořádí nosních dírek, při kterých tedy vždy začínáme zacpáním levé dírky a nádechem pravou dírkou. Dosáhneme tak celkem 20 opakování, optimálního počtu pro maximální přínos tohoto dechového cvičení.

Přínosy

Pozitivní efekty této pránajámy vycházejí z její unikátní schopnosti mnohem více obohatit krev o kyslík. Tím samozřejmě dochází k lepšímu zásobování organismu kyslíkem, zvyšování vitality, snížení stresu a také snížení úzkostí. Pránajáma je proto velmi účinná v boji s nervovým vypětím a depresí, zároveň harmonizuje nervový systém a pomáhá jej udržovat ve formě. Nepodstatnější účinek je ale v tom, že harmonizuje a sjednocuje práci jednotlivých mozkových hemisfér.

5. Šavásana (pozice mrtvoly)

Základní polohou šavásany je leh na zádech, s nohama nataženýma a chodidly mírně od sebe (asi na šířku ramen). Ruce máme volně položené podél těla s dlaněmi nahoru. Prsty na nohou by měly směřovat do stran, nikoliv vzhůru, tedy alespoň do té míry, do jaké nám taková pozice nohou není nepříjemná.

V této pozici se kompletně uvolněte a přestaňte se hýbat. Se zavřenýma očima se soustřeďte pouze na svůj dech. Měli byste vydržet alespoň několik minut, ideálně 5 až 10. Začátečníkům se nedoporučuje, aby takto relaxovali více než čtvrt hodiny, pokud ale již jste zkušenější, můžete si tuto dobu podle své potřeby prodloužit.

Soustředění na svůj dech není vždy třeba, po velmi kvalitní lekci v Šavásaně můžete dělat to, co sami nejvíce cítíte jako potřebné. Můžete se na chvíli zbavit vědomé koncentrace (po lekci můžete často chtít prostě vypustit, obzvláště když za sebou máte celý den vědomé koncentrace, což neprospívá). Je k tomu však zapotřebí naprosté uvolnění svalů a odpoutání pozornosti od nich. Je potřeba cítit se v naprostém bezpečí.

Přínosem této polohy je hluboká relaxace celého organismu, která vám pomůže vnitřně se zklidnit a načerpat síly.

 

Komentáře (0)
Jana Dvořáková

Jóga je pro mě cestou, na které objevuji netušená zákoutí sebe sama a přínáší mi nevyčerpatelný zdroj inspirace. Cítím se díky ní lépe a setkávám se jejím prostřednictvím se zajímavými lidmi.

24.07.2015 - 12:00

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám