TIN vanoce 2018
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

V souladu s obdobím: Zamyšlení nad rituály podzimní rovnodennosti

10848921_791988367526460_3494925426577986290_o

Autorem článku je Matthew Thomas Lombardo

Slunovraty a rovnodennosti jsou spojeny s ročními obdobími. Jsou to události, které se odehrávají dvakrát za rok v souladu s tím, jak slunce putuje mezi obratníky.

Podzimní rovnodennosti spadá na 21.září. Dostává se nám méně slunečního svitu, vkrádá se chlad a krátí se dny. Ti, kteří praktikují jógu, žijí,  pracují, jedí a odpočívají podle právě probíhajícího období. Nejlepší rada, kterou jsem kdy dostal,  je žít podle počasí a ročního období.

Zde předkládám několik triků, které prohloubí váš vděk za pohyby naší planety, jejích mnoho nálad a potenciál osvítit zvědavého hledače.

1. Mauna – ztišme se

Můj oblíbený způsob, jak užít zimu je praxe mauny – dodržování ticha. V záměrném pobývání v tichu je hluboká krása přemítání. Předpokládá to vzdát se používání internetu, knih, stimulace počítačových her. Pomáhá to mysli se ztišit a pocítit klid, který zřejmě obvykle nevnímáte.

2. Ásanová praxe – zpomalme

Yin jóga, restorativní praxe, esenciální oleje, velmi časné ranní meditace, základní pozdravy slunci, déle držené, ale pohodlné pozice. Pokud nemáme jógové bloky, použijte knihy na podporu zad a hlavy při záklonových pozicích, které otevírají srdce. Jestli nemáme knihy,něco to o nás vypovídá.

3. Meditace – staňme se tichým svědkem

Říká se, že jógové jemné tělo (energetické tělo čaker a nádí) je mnohem hmatatelnější za úsvitu a soumraku. Proto jsou tyto doby ideální k meditaci.

Zkuste například tuto čtyřdílnou meditaci brzy ráno nebo večer:

  • Buďte citliví – vnímejte podlahu. Nasajte pocit místnosti na vaši kůži. Všímejte si svých pocitů a myšlenek bez posuzování.
  • Buďte dechem – bez ovládání vašeho dechu seďte sami se svým dýcháním a pozorujte, jak přichází a odchází.
  • Vstupte do svého jemnějšího těla – pociťte pránu (životní sílu) na vašem těle. Představte si krásný chlad modrého nebe.
  • Spojte se se svým Vyšším Já nebo čímkoliv, co považujete za vaše větší já – představte si vaše nejlepší Já. Vaše moudřejší a soucitnější Já. Hlas, který nejlépe radí, je ten nejlepší posluchač. Uvědomujte si to a seďte s tímto vědomím. Mohou se dít zajímavé věci.

Užijte si rituál rovnodennosti. Je to úžasné a vzácné období přirozeného cyklu života na této planetě.

Více článků si můžete přečíst v podzimním vydání Spirit Life Magazine.

spirit-life-magazine-212x300

 

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

20.11.2015 - 01:00

,

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu