Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Budhistická meditace Bodhicitta aneb jednoduchý návod, jak v sobě probouzet lepšího člověka

Foto: Markéta Mrlíková

Foto: Markéta Mrlíková

V současné době pociťuji větší potřebu rozvíjet v naší společnosti hodnoty jako je láska, soucit, humanistické hodnoty zodpovědnosti a vědomí toho, že jsme součástí celého lidstva. Mezi aktuální výzvy naší společnosti pak patří vědomí toho, že jsme si všichni spřízněni, překonání strachu jako animální úrovně naší osobnosti, rozvíjení solidarity a altruismu.

V józe s tímto tématem souvisí například zásada Áhimsa, uvedená v prvním stupni (Yama) Osmidílné Patanjaliho stezky. Ahimsá znamená nenásilí. Můžeme si pod tímto pojmem představit jak vyhýbání se násilí projevující se v činech, tak i v myšlenkách. Jóga vidí nenásilí jako základ praxe. Od tohoto základu odvíjíme zbytek.

V tradičních jógových školách se studium jógy výhradně začínalo kultivací člověka praktikováním principu Ahimsá. Proto i v Osmidílné Patanjaliho stezce je tato zásada uvedená jako první, ještě před ásanami a pránájámou. I když se nám to může zdát zvláštní, Ahimsá je hluboká filosofie a nesmírné uvědomění. Mezi prvky násilí můžeme najít i pomluvy, hněv či zraňování něčí sebeúcty. Násilí můžeme páchat ven (směrem k ostatním žijícím bytostem) nebo dovnitř (sama k sobě).

Vraťme se nyní k lásce

Láska může být prožívána různými způsoby. Naším tématem je láska čistá, opravdová. Různé školy používají různé termíny. Budhismus ji nachází pod názvem Bodhicitta. V józe a východních filosofických systémech mluvíme o lásce typu Mettá nebo Préma. Tato láska je dobrotivá, ušlechtilá. Láska nezatížená egem, podmínkami ani nároky.

Můžeme se zeptat sami sebe: Je naše láska k určitému objektu čistá, nebo v ní nacházíme podmínky? Například náš pes musí být naším psem, abychom ho milovali. Abychom měli rádi našeho přítele nebo přítelkyni, nesmí nám lhát a pomlouvat nás. Náš partner možná musí dokonce splňovat určité fyzické předpoklady… Ušlechtilá láska se dostává nad tyto podmínky. Jedná se o lásku bezpodmínečnou.

Tento typ lásky nám nemusí zůstat vzdálený. Je mnoho způsobů, jak se k ní přibližovat. Zkusme si například uvědomit, jak dlouho věnujeme každý den pomoci druhým. A pokusme se z této pomoci ještě vymezit pomoc čistě altruistickou, kdy nežádáme nic na oplátku.

Pokud tohoto druhu pomoci v našem běžném dni příliš nenajdeme, můžeme se o její realizaci pokusit další den. Pomoc bližnímu se považuje za jeden z nejúčinnějších léků proti depresi. Pokusme se například udělat pro někoho něco zadarmo.

Lásku v sobě můžeme probouzet také prostřednictvím meditace

Pokud budete chtít vyzkoušet meditaci rozvíjející hlubokou lásku Bodhicitta, připravte si deku nebo jinou měkkou podložku. Prostor pro meditaci by měl být dobře vyvětraný, čistý a tichý. Najdete si pozici, ve které vám bude pohodlně, nebude vás nic tlačit či bolet ani po několika minutách. Klidně můžete ležet na zádech nebo sedět na židli. Záda jsou rovná a uvolněná. Oči ponechte zavřené. Zklidněte mysl krátkou koncentrací na přirozený dech.

Poté vyslovujte přání: „Ať jsou všechny živé bytosti šťastné, ať jsou šťastná všechna zvířata, všechny lidské bytosti, všechny rostliny. Ať jsou všechny bytosti šťastné.“ Vnímejte toto přání v nitru sebe sama.

Pokračujte afirmací: „Ať jsou všechny živé bytosti osvobozené. Ať jsou všechny bytosti osvobozené od utrpení, strachu, ať je všem bytostem dána svoboda projevu, tvořivosti a radosti ze života. Ať jsou všechny bytosti zdravé, nespoutané nemocí, ať se všechny bytosti cítí dobře ve svém těle.“

Vzpomeňte si na někoho, kdo je vám velmi blízký, na někoho, ke komu máte hluboký cit. Může se jednat o rodiče, děti, partnera, ale i třeba vašeho psa. Představte si ho a vyslovujte: „ať jsi šťastný/á, ať jsi opravdu šťastný, ať jsi svobodný/á, osvobozen/a od strachu, utrpení. Ať jsi zdravý/á, ať je ti dobře ve tvém těle.“

Vzpomeňte si na někoho, s kým to nemáte lehké. Na někoho, kdo vás rmoutí nebo rozčiluje. Představte si ho a opakujte:  „Ať jsi šťastný/á, ať jsi opravdu šťastný/á, ať jsi svobodný/á, osvobozen/a od strachu, utrpení. Ať jsi zdravý/á, ať je ti dobře ve tvém těle.“

Vybavte si někoho, ke komu nemáte žádný vztah. Možná člověka, kterého jste míjeli na ulici, nebo se kterým jste jeli výtahem. Člověka, se kterým nemáte nic společného. Představte si ho a opakujte: „Ať jsi šťastný/á, ať jsi opravdu šťastný/á, ať jsi svobodný/á, osvobozen/a od strachu, utrpení. Ať jsi zdravý/á, ať je ti dobře ve tvém těle.“

Poté vnímejte sebe sama. Vnímejte pocity ve vašem těle, kontakt vašeho těla s podložkou pod vámi. Možná se vám naskytne otázka: „Kdo jsem já?“ Pokračujte Sankalpou: „Ať jsem šťastný/á (opakujte vícekrát), ať jsem opravdově šťasten/na, ať jsem osvobozen/a od utrpení, strachu, pochyb. Ať jsem zdravý/á, ať je mi dobře v mém těle.“

Meditace nám pomáhá lépe dávat a přijímat lásku, přibližovat se k lásce neomezené. Pomáhá nám najít vnitřní klid a mír. Myšlenky chápejme jako vibrace, energie.

Přeji příjemné meditování.

 

Komentáře (0)
Karolina Racková

Karolina vnímá jógu jako komplexní cestu v životě člověka, cestu svobody, uvolněnosti a smíření. Jako cestu, která posiluje a zároveň zklidňuje tělo i mysl a rozvíjí ducha Karolina začala pravidelně cvičit jógu během studia na vysoké škole, ale jóga ji vážně oslovila až při hlubším studiu jejich filosofických a etických aspektů. Nyní je certifikovanou cvičitelkou jógy (Česká akademie jógy) a dále se vzdělává. Měla možnost jógu praktikovat v České republice i v zahraničí (Německo, Srí lanka).

27.10.2015 - 13:11

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám