Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Mantry – Písně kouzelných možností

Nikdo není schopen vysvětlit záhadu manter. Jejich magický zvuk léčí tělo, uklidňuje mysl, utišuje emoce a otevírá srdce. Stimulují, aktivují, motivují a omlazují. Pomáhají lidem k tanci nebo ke spánku, do smíchu nebo do pláče, při lásce nebo meditaci, ulehčují ženám těžké domácí práce a dřinu cvičení mění ve snadnou zábavu. Pomáhají zapomenout na někoho, nebo nalézt někoho jiného.

Každá mantra má specifický účel, ale všechny jsou jako něco k inspiraci a také jako výzva k připojení. Zpívejte s sebou a zažijete výhody manter na vlastní kůži.

Mýtický původ, připojený ke každé mantře, by měl podnítit vaši představivost. Nezáleží na tom, považujete-li mýty archetypální symboly moderního chaotického života, nebo za pohádky pro děti. Tím, že personifikují lidskou evoluci do božských tvorů s nadpřirozenými vlastnostmi, oslovují mýty magické dítě v každém z nás. Pamatujte – abyste zažili pravdu, nemusíte mýtům věřit.

Jak zpívat mantru, abychom se uklidnili a aby nám bylo dobře

Zpívejte hlasitě, celým srdcem. Nejlépe je zpívat zároveň s poslechem nahrávky a úplně nejlepší je to ve skupině. Docílíte tak nejsilnějších efektů, pokud se týká např. procítění vibrací. Považujte nahrávku za zpěv vaší skupiny přátel, kteří se přidali. Můžete improvizovat, nebojte se smát.

Jak mantry používat

Chcete-li vyléčit nějakou nemoc, nebo máte-li přání, po jehož vyplnění toužíte, zkuste se řídit následujícími radami:

1) Vyberte si mantru pro konkrétní účel

2) Slibte si, že budete mantru zpívat každý den. Poznámka: Tvrdí se , že 108x za sebou zazpívaná mantra denně (po čtyřicet dnů) uzamkne vibrace mantry do lidského těla a vyvolá stabilizující efekty. Vynecháte-li jednou, litujeme, musíte začít znovu. Ztratíte jen část své úzkosti.

3) Je hezké, vytvoříte-li si na začátku zpívání manter, zvláště zpíváte-li ve skupině, nějaký malý rituál. Zapalte svíčku, vonnou tyčinku, odříkejte modlitbu nebo si jen umyjte ruce a nohy.

4) Před samotným začátkem zpěvu mantry se zhluboka nadechněte a vydechněte. Můžete i vypláznout jazyk a vyloudit pár zvuků na uvolnění. Zkuste protáhnout své tělo.

5) Při zpěvu se snažte mít páteř stále rovně. Zkuste procítit vibrace mantry ve svém těle nebo v zádech, zpívejte jakoby srdcem. Nechte si zvukem naplnit břicho i hlavu. Intenzita zpěvu a procítěnost jsou podmínkou úspěšných výsledků.

6) Najděte si svůj nejlepší čas pro pravidelný zpěv. Obecně se ale doporučuje doby před východem nebo západu Slunce. Zkuste někdy zpívat na „silných” místech, na vrcholcích hor, u řeky atd.

7) Máte-li přání a záměry, nechť jsou upřímné a čisté.

Jak mantra léčí

„Posvátný zvuk vytváří posvátné myšlenky, pocity a akce.” Stále nevíme, jak vlastně zvuk léčí, tím méně pak víme o tom, jak zvuk, vycházející z oduševnělého vědomí ovlivňuje vědomí obyčejné. Je ale zřejmé, že stimulací nervových center mantry produkují elektro-chemické změny v celém těle. Otiskují svá vibrující poselství přímo do nervového systému. Výsledný pocit klidu a míru je nepopiratelný.

Pro zjednodušení se v tomto textu budeme držet slova „mantra.” Původně se těmto popěvkům

2) Protože se melodie stále opakuje, brzy si na ni zvyknete a uvolníte se. To je základní podmínka úspěšného léčení. Neustálé opakování mantry obchází mentální bloky a léčení je spontánní. Budete-li mantru opakovat dlouho, začne vám zpívat v srdci. Pak si na ni vzpomenete přesně tehdy, kdy ji budete nejvíce potřebovat, ať už v okamžiku krize nebo pohody.

3) Harmonické tóny (alikvóty) vznikají přirozeně, v násobcích, jako schůdky nad základní vibrací. Pomáhají synchronizovat jemno emočně-mentální a duševní energii s vaším tělem. Umíte-li pracovat s tzv. „overtones”, harmonickými (alikvotními) tóny, zkuste si jeden nalézt a vydržet s ním po celou dobu zpěvu mantry. Také poslední tón mantry je dobrým zdrojem alikvotních tónů.

4) Rytmus mantry ovlivňuje rytmy lidského těla: srdce, dech, elektrickou aktivitu mozku atd. Naprostá většina manter je rytmicky spřízněná s rytmem uvolněného bdělého vědomí. Některé mantry vám pomohou usnout, jiné vám usnadní fyzicky náročnější aktivity, jako je např. tance, úklid, řízení auta.

5) Harmonie ovlivňuje emoce. To platí o harmonii nástrojové a vokální. Čím méně harmonie, tím klidnější hladina emocí. Člověk někdy může i usnout. Mantry hledají vibrační a molekulární „geometrii.”

6) Melodie je při snaze zvládnout mysl tím nejdůležitějším prvkem Udržuje pozornost natolik, že ztratíte pojem o čase. Místo na nemoc či trápení se soustředíte na melodii mantry a nemoc přeměníte v léčebný proces.

7) Každý nástroj má jiný účinek na lidské tělo. Nemusíte být profesionálové, abyste dokázali vychutnat zvuk tamburíny, bubnu atd. Někdy zkuste doprovázet mantru hrou na své hudební nástroje. Zvláště ve skupině si užijete spoustu legrace.

8) Forma zpěvu je určována tempem a hlasitostí, závisejícími na vaší náladě. Mantry obvykle postupně sílí, ale potom pomalu slábnou a ztišují se. Tento cyklický vzor zpěvu je ideální pro léčebné účely.

9)Záměr, úmysl je ale základem všeho. Zášť, sobectví, pomsta atd. s těmito mantrami nefungují. Chcete-li dosáhnout těch nejvyšších ctností a přejete-li ostatním jen to dobré, můžete si být jisti, že vás vesmír podpoří.

Bylo nebylo, učitel zpěvu manter se ocitl na malém vzdáleném ostrově, kde přilákal pozornost tří studentů s dobrými úmysly a špatnými vzpomínkami. Po několika měsících praxe studenti stále zpívali špatně a učitel se je rozhodl, celý zoufalý, opustit. Studenti se za ním rozeběhli a prosili ho o shovívavost. Jejich záměr byl tak čistý a upřímného srdce, že dokázali přeběhnout hladinu řeky, aniž by se namočili. Zahanbený učitel se jim poklonil a řekl:” Velcí světci, žijte v míru. Už nemám, co bych vás naučil.”

Zdroj : Henry Marshall – Mantry, Zpěvem ke klidu a míru

Komentáře (0)
Margit Slimáková

16.02.2010 - 13:32

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám