evolution jaro 2019
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jógová pozice mostu, aneb Setu Bandha Sarvangásana

jogova_pozice_most_setu_bandha_srvangasana

Most, neboli Setu Bandha Sarvangásana, je jedna ze základnějších jógových pozic, byť její provedení může být pro leckoho oříškem kvůli ztuhlým ramenům nebo zádům. Nicméně i když se v této ásaně zapřete hlavně o ramena a krk je opravdu hodně ohnutý, tak se nejedná o žádnou krkolomnou pozici. A možná jste ji zařazovali do cvičebních plánů, ale spíše jako posilování zadku a spodního břicha. Tak na toto zkuste prozatím zapomenout a ásanu mostu nahlížejte bez stereotypů z jiných typů cvičení a aktivit.

„Já postavím si bezvadný most, pevné pilíře a bude jich dost“ nedá mi to nezopakovat text oblíbené písničky Karla Zicha a Lenky Filipové. Přesně takový by totiž měl být i váš most. Jak to udělat, aby byl bezvadný, měl pevné pilíře a přinesl vám radost a uvolnění si povíme hned vzápětí.

Začněte v lehu na zádech s patami tak blízko zadku, jak jen to jde. Nohy mějte pouze na šiřku pánve. To, že po celou dobu cvičení mostu budete mít kolena maximálně na šířku pánve, můžete zajistit i tím, že si mezi kolena vložíte bloček a budete jej tam držet. Nicméně ať už s bločkem, nebo bez, jakmile se srovnáte v lehu s pokrčenýma nohama, zapřete se do chodidel a podsaďte pánev. Pomocí kvadricepsu vytáhněte pánev nahoru, až budete zapření pouze o ramena. Pokud vám to flexibilita dovolí, můžete sepnout ruce pod zády a sesunout ramena blíže k sobě, abyste byli opravdu více zapřeni o ně a ne o krční páteř.

V ásaně byste měli mít zpevněný zadek, ale určitě ne zatlý. Celou práci vykonává přední strana stehen. Chodidla se snažíme tlačit do země, kolena vytahovat co nejvíce dopředu a samozřejmě je držet na šířku boků. A dýcháme do břicha, byť to může být těžší kvůli ohnutému krku, aby se uvolnily vnitřní orgány. Změna polohy a gravitace najednou působící na druhou stranu jim udělá dobře.

Benefitů přinese most spoustu, v ásaně si protáhnete páteř a otevřete hrudník a ramena. Jak již bylo řečeno, fakt, že pěkně prodýcháte břicho napomůže lepšímu trávení. Otevřený hrudník udělá dostatek prostoru pro vaše srdce a plíce. Zmáčklý krk naopak stimuluje štítnou žlázu a příštítná tělíska. Ženám pomůže při menstruačních bolestech, ale zmírňuje i symptomy menopauzy. A všem pak pozice přinese úlevu od bolesti hlavy nebo zad, při problémech se spánkem, či vysokým tlakem, dokonce i při úzkostech.

Pokud máte problémy s krční páteří, ásanu vůbec nezařazujte, popřípadě až po odborné konzultaci.

 

Komentáře (0)
Vendula Krejčířová

Jsem člověk, co má rád pohyb, život a svět a všechno se snaží užívat plnými doušky a mít z toho radost. A díky józe na to mám dostatek elánu a energie.

29.05.2017 - 14:54

,

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu