TIN vanoce 2018
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

8 jógových ásan pro jarní detox

Jako každý rok i tentokrát přichází ruku v ruce s jarním obdobím slovo detox. Začíná se oteplovat, příroda se probouzí a my máme chuť začít úplně od začátku, s čistým štítem a po zimě odlehčit nejen naší mysli ale i tělu a trávícímu traktu. Očista těla se teď skloňuje ve všech pádech, mnoho z nás podstupuje šťávové detoxy, smoothie kůry či úplné půsty na vodě či bylinkových čajích. Při těchto očistách bychom se měli vyvarovat přílišných sportovních aktivit a nechat tělo odpočívat, co je ale ovšem velmi doporučováno, je praktikování jógy.

Představujeme Vám osm jógových ásan, které podporují detoxikační účinky těla, působí na trávící trakt, masírují orgány v oblasti břicha, startují metabolismus, zlepšují funkci lymfatického systému a celkově přispívají k vybalancování našich hormonů.

Spinální rotace

V jakékoliv rotaci našeho těla mačkáme a masírujeme vnitřní orgány. Po uvolnění rotace dojde k opětovnému natažení a tím se promačkané orgány, které eliminovaly toxiny,  opět “nadechnou” tím, že do nich začne proudit čerstvá krev, která je vyživí. V rotaci zůstaneme alespoň po dobu pěti dechů.

fotka-1

Rotace v pozici židle ( Parivrtta Utkatasana)

Rotaci v židli (stejně jako každou jinou rotaci) provádíme nejprve na pravou stranu, respektujeme tak směr peristaltiky a tím krásně nastartujeme trávení a funkčnost střev. Tlak na lymfatické body rozproudí lymfu v našem těle.

fotka-2

Pes hlavou dolů (Ádhó mukha švánásana)

Jedna z variant pozice psa hlavou dolů – trojnohý pes. V pozice máme zvednutou jednu nohu vzhůru ke stropu a naše hlava visí volně dolů a je níže než naše srdce, tím silně cirkuluje naše krev v těle a rozproudí se lymfa. Pozice také blahodárně působí jako psychická očista těla, jelikož uvolňuje stres.

fotka-3

Obrácený trojúhelník (Parivrtta trikonásana)

Obrácená pozice, která od kostrče protahuje celou páteř, otevírá hrudník, ramena a plíce. Otáčivý pohyb stimuluje břišní orgány, podporuje trávení a krevní oběh, uvolňuje stres a napětí a energizuje naše tělo i mysl.

fotka-4

Pozice Orla (Garudásana)

Kromě intenzivního uvolnění v křížové oblasti a posílení dolních končetin působí tato pozice na lymfatický systém stimulací lymfatických uzlin a blahodárně podporuje oběhový systém. Vyžaduje jistou dávku koncentrace, jedná se o balanční pozici, tím padem uvolňuje naši mysl a odplavuje přebytečné myšlenky.

fotka-5

Pozice hole (Dandásana)

Tato pozice vypadá velmi jednoduše a obyčejně, má ovšem velký přínos pro naše plíce, tím, že tlačíme ramena dozadu a od uší, otevíráme celý hrudník a můžeme ho pořádně prodechnout. Zdravé a hluboké dýchání povzbuzuje tělo k odstranění oxidu uhličitého, kyseliny mléčné, lymfatické tekutiny a odpadních látek, které se hromadí v našem těle.

fotka-6

Šroubová pozice (Ardha matsyedrásana)

Tato ásana je známá silnými detoxikačními účinky. Začínáme opět pravou stranou, čím podporujeme peristaltiku střev a správné vylučování.

fotka-7

Pozice pluhu (Halásana)

Nejen že v této pozice protahujeme páteř a krk, čímž získávají větší pružnost, ale stlačením břicha opět dochází k masáži vnitřních orgánů. Toto ždímání uvolňuje toxické látky pryč z orgánů a také stimuluje štítnou žlázu a lymfatický systém. Navíc působí jako omlazující pozice, odstraňuje stres a zklidňuje mysl.

fotka-8

Komentáře (0)
Šárka Poláková

Studentka ashtanga jógy, milující jídlo, knihy a oceán. Jóga vstoupila do mého života a už nikdy neodešla, rozhodla jsem se tento dar předávat dál a momentálně rozjíždím kariéru lektorky dynamických směrů jógy.
Mou druhou vášní je veganská strava. O obě tyto lásky bych se s Vámi chtěla podělit prostřednictvím mých článků.

16.05.2017 - 21:38

,

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu