TIN vanoce 2018
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

4 důvody proč neodkladně a bez výmluv začít s těhotenskou jógou

tereza_noletŘíkáte si, proč byste právě v těhotenství měla začít s jógou? Proč, když pravidelně cvičíte, nerodíte poprvé nebo plánujete epidural či císaře? Nabízím vám 4 jednoduchá vysvětlení, proč je těhotenská jóga nezastupitelně přínosná pro vás i pro vaše dítě.

1.Těhotenská jóga je zdravotně prospěšná jak mamince, tak dítěti

Začneme racionálně a uvědomíme si, že dny, kdy jóga byla výsadou Indů a několika evropských hippies, jsou sečteny.  Ne nadarmo se jóga dostala do širokého povědomí lidí a praktikuje ji dnes přes 300 miliónů osob. Ptáte se proč? Je dokázáno, že veškeré relaxační techniky, jako jóga a meditace, snižují potřebu běžné lékařské péče až o 43%! Těhotenská jóga výrazně snižuje rizika těhotenské deprese a úzkosti, rizika běžných těhotenských komplikací, potratů či předčasného porodu a (prováděna správně) je bezpečná i pro riziková těhotenství. Z těhotenské jógy však netěží jen matka, ale i dítě – je dokázáno, že váha novorozených dětí žen, které cvičí jógu, je o něco vyšší, což dává novorozencům solidní start do života. Další výzkumy např. tvrdí, že placenta žen cvičících jógu, se lépe vyvíjí, protože je lépe prokrvená. V podstatě neexistuje jiná tradiční, ani alternativní metoda, která má takový pozitivní dopad pro těhotnou ženu a dítě,  a to bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Není to úžasné?

2. Těhotenská jóga vytváří sebevědomou a uvědomělou rodičku 

Běžný život české ženy středního věku je hektický a stresující. Možná chodíte do fitka, na procházky, na pedikúru, nebo i meditujete? Blahopřeji vám, protože patříte k ženám, které si najdou čas samy na sebe. Už jste ale asi zaznamenaly, že těhotenství má ještě úplně jiný rozměr. Probíhá v nás tolik změn – jak fyzických, tak psychických, jsme náladové, úzkostlivé a možná nás neminou i nějaké další nepříjemnosti. Jóga nás dostane zpátky do středu. Dovolí nám důvěřovat svému vlastnímu tělu tím, že se ho naučíme ovládat a naslouchat mu. Dechové techniky, uklidňující relaxace, aktivace pánevního dna, zvyšování síly a flexibility nám, v tomto jedinečném období, umožní poznat naše vlastní tělo skrz naskrz a tím vybudovat sebedůvěru nejen k porodu a mateřství. Mám to potvrzeno

3. Těhotenská jóga prohlubuje vztah s dítětem

Máte už koupenou výbavičku? Připravený pokoj? Víte, jakou formu rodičovství aplikovat? Skvělé. Ruku ale na srdce – kolik času jste doopravdy věnovala tichému času s vašim miminkem? Naslouchání jeho potřebám, vnímání jeho pocitů nebo vašemu unikátnímu vztahu? Pokud mnoho, omlouvám se. Obecně máme tendenci se více zaměřit na vnější faktory a ve skrytu duše jsme nervózní z toho, co přijde. Jak nám půjde kojení? Co když nezvládnu roli matky? Co když náš vztah bude složitý?

Je báječné napojit se na tuto jedinečnou bytost už v těhotenství. Dnes už víme, že miminka v děloze slyší náš hlas, vnímají naše emoce a připravují se tak na život venku. Jóga nám k tomu dává ideální příležitost. Pokud budeme mít to štěstí, budujeme vztah s člověkem, který bude mít v celém našem životě nezastupitelnou roli. S někým, o koho budeme velkou část života pečovat, s někým, komu budeme vždycky oporou a s někým, kdo bude navždy v našem srdci. A to stojí za to.

4. Těhotenská jóga jako přirozená příprava na porod a mateřství

Nejenže se díky jógovým technikám připravíte na porod z fyzického hlediska, protože budete umět vědomě uvolňovat své tělo, protože budete umět dýchat a naslouchat sobě a miminku, ale  navíc dostanete i neviditelnou psychickou a emocionální příručku, která vám pomůže přijmout veškeré situace, které vás potkají a vyrovnat se s nimi jednodušeji a s klidem. Tato vaše síla, důvěra a odolnost vám poslouží také na vaší cestě mateřství.

Pokud jste dočetla až sem, zřejmě vás těhotenská jóga opravdu zajímá a já mám z toho velkou radost! Tento článek jsem mohla koncipovat úplně jinak – jen vám suše vyjmenovat všechny příznivé účinky jógy – jenže to nebyl můj cíl. Mým cílem ani nebylo vás přesvědčit nebo přemluvit. Mým záměrem bylo dát vám chuť strávit své těhotenství naplno, užít si jeho radosti a přijmout jeho úskalí. Což pro mě znamená také prožít vaše těhotenství s jógou, která nám má toho tolik, co nabídnout.

Zajímá vás něco více o těhotenské józe? Přijměte pozvání na workshop s Terezou Nolet, který se bude konat v neděli 17.9 v Jógovně.

Více o workshopu těhotenské jógy jako jemná cesta k porodu najdete webu studia Jogovna.cz

 

Zdroj: https://www.terezanolet.cz

 

Komentáře (0)
Tereza Nolet

Tereza je učitelkou jógy, specializující se na těhotenskou jógu. Je maminkou malé holčičky, a zároveň maminka nastávající. Je autorkou unikátního Online kurzu těhotenské jógy Warm Womb, píše blogové články na téma těhotenství a natáčí videa a audia těhotenské jógy nejen pro svůj YouToube kanál. Tereza učila těhotenskou jógu u nás, v Austrálii, v Belgii a ve Francii.

07.09.2017 - 08:46

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu