evolution jaro 2019
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jóga jako útěk?

V jednom jógovém studiu je ve vstupním prostoru tabulka, která hlásá „Své boty a starosti nechte zde“. Podle instrukcí tedy odkládáme obuv a černý mrak, který se nám po celém dni řešení toho a onoho usadil kolem hlavy. Minimálně na příští hodinu se chceme od všech starostí oprostit a nechat se na jógové podložce odnést někam do krajiny zenu a vyrovnané mysli. Uchylujeme se k józe, abychom našli ztracenou rovnováhu. Je jóga naším útěkem z reality?

V dnešní době se velmi snadno stane, že jsme zahlceni – problémy, každodenními úkony, prací, informacemi, emocemi… Stres nás provází na každém kroku a jóga se ve všech lifestylových časopisech nabízí jako skvělé řešení. Na hodinu vám nabídne bezpečný prostor, kde se můžete ztišit a uklidnit. Je to okénko v diáři, které svítí jako maják v šedivém dni. Když se zavřou dveře do sálu, to je vaše hodinka, kdy můžete všechno pustit a můžete si dovolit relaxovat, protože je to jaksi „povoleno“. Utečete na chvilku mimo čas a prostor.

Růst bolí

Útěk, jak víme, ale není řešení problémů. Jistě jste to zažili sami. Někdy jsou situace, které vám nedovolí vypnout a myšlenky a starosti si přinesete i do jógového sálu, případně se na vás vrhnou hned v momentě, kdy hodina končí a celý kolotoč jede znovu. Přiznejme si to – utéct se nedá a útěkem jenom zavíráme oči před realitou. Může se to zdát jako pohodlné řešení, ale z takového de facto nikdy nevzejde žádný posun. Nemuseli jsme se o nic snažit, nerosteme. S větší pravděpodobností se stane, že nás obdobná situace dostihne znovu a donutí nás čelit jí. Vede nás k  pochopení lekce, kterou nás učí.

Deus ex machina

Zkusme vnímat jógu spíše jako prostor, který nám umožňuje vytvořit si od problému odstup. Tím, že se ztišíme a zklidníme rozjitřené emoce, můžeme se na něj podívat z jiné perspektivy. Vytváříme prostor pro náš vnitřní hlas, aby nás vedl. Často totiž už v podvědomí víme odpověď na naši otázku nebo řešení našeho problému, jen ho kvůli bzukotu myšlenek v  hlavě ještě nejsme schopni vědomě rozlišit. Stalo se vám někdy, že vám v nějaké ásaně prostě jen tak vytanul jasný návod, co máte teď s otazníkem ve svém životě udělat? Pak to je ono. Jóga nás učí různé techniky, jak problémy lépe zvládat. Na jednotlivých lekcích jsou to jen malé drůbky, které sbíráme v průběhu let.

Opravdový posun může přinést jógový retreat, kdy se na několik týdnů stáhneme z běžného života do úplně nové reality. Pravidelný režim, nové místo, pravidelná praxe – nejen fyzická, ale i duševní, očistné techniky a lehčí strava, odstup od minulých událostí. Pár dnů i týdnů může znamenat opravdový průlom a velikou změnu v tom, jak se na svou situaci díváte, jak ji prožíváte a vnímáte. Tato zkušenost vás může obohatit na zbytek života.

Opravdová flexibilita

Dívejme se tedy spíše na jógu a jógové retreaty ne jako na útěk, ale jako na způsob stažení se od reality, abychom jí dokázali čelit lépe a abychom snadněji a vyrovnaněji mohli přijímat to, co k nám přichází. Vše je konec konců o úhlu pohledu. Jóga nám pomáhá, abychom si to uvědomovali a netrápili se zbytečně věcmi, kterými nemá cenu se trápit, protože je nemůžeme ovlivnit. Svůj postoj a své smýšlení o věcech ale můžeme změnit vždy. Naše těla se s každou minutou obnovují a regenerují, stejně tak mohou regenerovat naše myšlenkové vzorce. Každých sedm let máte kompletně novou každou buňku. Když se může obměnit tělo, proč by nemohla i mysl? Právě v tom tkví skutečná flexibilita, ne v pokročilých ásanách s nohou bůh ví kde.

 

Komentáře (0)
Veronika Ciková
Veronika Ciková

Byla to láska až na druhý pohled, ale o to hlubší. Jóga mě provází už několik let, ale nepřestávám v ní objevovat nové věci.
Nořím se hlouběji a můj zápisník přetéká postřehy z vlastní praxe i z lekcí, které vedu ve studiích Praze. Věřím, že sdílením se můžeme vzájemně obohatit a inspirovat. To je moje motivace k psaní.
Spojit se se mnou můžete přes email veronika.cikova@seznam.cz nebo na Facebooku (www.facebook.cz/joganika).

08.11.2018 - 14:48

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu