max strom cerven 2017 main
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Pratjahára – pátý stupeň Patandžáliho 8.dílné stezky

Tento stupeň představuje jakýsi přechodový stupeň mezi první částí osmi dílné stezky, nazývané vnější jógou (bahirjóga) a druhou polovinou stezky věnovanou technikám mentálním, známou jako vnější (antarjóga), nebo také vyšší jóga (samjámajóga).

Poslední tři stupně – koncentrace(dharána), meditace (dhjána) a kontemplace (samádhí), představují metody a z nich vyplývající stav mysli, které je tak umožněno, jen po předchozím zvládnutí nižších stupňů. V józe vše plyne v přirozené pokoře a posloupnosti. Je však nutné si uvědomit, že se nejedná o pomyslné schody, po kterých musíme jednotlivě kráčet a nepředbíhat, ale o systematické členění, které se uskutečňuje přirozeně, tak jak je adept připraven a jednotlivé stupně se mohou prolínat.

Význam pratjaháry – bychom asi nejblíže nazvali či označili, ovládnutí smyslů, či ještě lépe, odtažení smyslů od smyslových vzruchů. Co je důležité vnímat, že samotný sanskrtský název nás nabádá o stažení smyslů dovnitř.

Obrat pozornosti na sebe sama, na své konání, myšlení a postoje či vztahy k světu, na své fyzické tělo a jeho okamžité stavy i prožitky, na dechový proces a jeho vliv na fyzickou i energetickou rovinu našeho bytí. To je 5. stupeň. K tomuto stupni nás zákonitě přivádí praktikování stupňů předcházejících.

V případě správné a trpělivé praxe, přestáváme vnímat své fyzické tělo jen na fyzické úrovni a vše co děláme se děje již s naprostou vnitřní pozorností – tzv. jógové vnímaní světa.

Přirozeně sledujeme svou disciplínu s propojením dechu v dané ásáně společně s vnímáním stavu těla s vlastním vědomím a vlastní pozorností.

Nejlépe praktikujeme se zavřenýma očima, aby došlo k odtržení od vnějšího a ke vstupu do vnitřního prostoru – kde se odehrává náš nejhlubší svět.

Z historických zkušeností známe dvě margy – cesty pratjaháry. První z nich je často praktikována v hinduismu. Je to cesta askeze, popírání a omezování smyslů. Často tato cesta pozbývá na významu vlastním nesmyslným mučením sebe a svého těla.

Druhá marga – smysly nejsou omezovány, nýbrž kontrolovány, sledovány. Cílem této činnosti je jejich zjemnění a možnosti obrácení k vnímání vnitřního světa člověka – to je pratjahára.

Praktikování pratjaháry prohlubuje přijetí a realizaci zásad jámy a nijámy, jejichž dodržování je alespoň částenou podmínkou a zárukou positivního výsledku snah v oblasti pratjaháry. Jedno povzbuzuje druhé a celý proces mentální očisty člověka, tak jde snáze.

Pratjahára se stává součástí praktikování jógy, jelikož jóga není především cvičením.

Komentáře (0)
Andrea Smekalova

06.09.2009 - 12:33

,

Načíst další

Komentáře

Napište komentář


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu