max strom cerven 2017 main
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jantra – zrakový nástroj

Jantry jsou zrakovými nástroji, tak jak je viděli tantričtí rši ve svých vizích. Božstvo proniká do vědomí jak mantrou tak i jantrou.
Jantra je tělo nebo li forma božstva (dévata),mantra je mysl, vědomí, duch nebo jméno božstva.
Jantra je vnějším vizuálním vyjádřením, jehož prostřednictvím se k božstvu vyjadřuje oddanost. Když sadhaka přijme jantru jako prostředek uctění, odvrhne kritický přístup, energie začíná cirkulovat ve vyšších centrech.
Def. jantry – jantra je universální, protože je složena z typických forem , které jsou společné všem existujícím jevům. Vznik jantry je aktivitou, která připomíná funkci a tvorbu genu, tak že se božská zjevení během celého procesu opakují. Tak že se aspirant prostřednictvím jantry dostává do konkrétní reality k abstraktní pravdě. Harish Johari – Tantra

Slovo jantra pochází ze sanskrtu ze slovního základu jam – podpora či udržování. Udržovat znamená uchovat podstatu předmětu, myšlenky, nebo pojmu. Slabika tra-na – značí osvobození se z pout. Jantra je tedy to, co chrání podstatu a zároveň osvobozuje.
Všeobecnějším smyslem tohoto slova je nástroj. Slovo JAM je – Bůh smrti a slovo trana – získání svobody, pak je jantra tím co osvobozuje ze spárů smrti (míněno osvobození z cyklů zrození a znovuzrození) a co poskytuje mokšu – osvobození.
Jakožto nástroj je jantra užívána ke stažení vědomí z vnějšího světa a k jeho nasměrování ke světu vnitřnímu, aby mohl jít aspirant za normální rámec mysli do změněného stavu vědomí – zvaného turijá.
Kreslení janter vyžaduje přesnost, exaktnost, disciplínu a soustředění. Geometrické šablony, jimiž je jantra tvořena, jsou ovládány zákony, které jsou sděleny tomu, kdo se jantru pokouší kreslit. Pozornost je k tomu nesmírně potřebná. Přistupuje-li adept lhostejně, dělá chyby a energie jantry ubývá.
Geometrické formy jantry aktivují pravou mozkovou hemisféru, která je visuální a neverbální. Meditace související s jantrou tudíž prohlubuje klid a uvážlivost. Vytváří také tendenci k odpoutání se od mluveného slova. Konstrukce janter má velký význam a u všech janter používaných k meditaci je nutné aby se všechny lineární obrazce protnuly s centrální osou – BINDU, nebo zvuk – MANTRA (bídža mantra). Bod je však považován za nejvyšší stimul pro vizuálně zaměřenou mozkovou kůru.
Jantry korespondují s vnitřní strukturou sítnicových buněk. Musí tudíž být konstruovány s intuitivním pochopením zákona optiky.
Obvykle je jantra tvořena ze čtvercových obrazců se čtyřmi průměty tvořícími dohromady strukturu T – kruhy, řady okvětních lotosových plátků a trojúhelníkové tvary uvnitř lotosových plátků.
Konstrukce janter je neuvěřitelně zajímavá jak pro přesnost, symboliku, tak hlavně ve vztahu meta fyzickému pojetí světa jogy. Doporučuji si přečíst knihy o tantra joze či konkrétní knihy o jantrách.

Komentáře (0)
Andrea Smekalova

10.05.2010 - 11:58

Načíst další

Komentáře

Napište komentář


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu