Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Zdravotní aspekty kundaliní jógy

Kundaliní jóga má vedle duchovního a esoterického poslání také léčivé účinky. Je to jóga o zdraví fyzickém i duševním. Lekce kundaliní jógy obsahuje krije (soubor konkrétně zaměřených cviků), meditaci a procvičování dechu, což blahodárně působí na očištění a rozproudění energie a přináší ozdravný efekt. Níže uvedené krije jsou jen malou ukázkou toho, co lze cvičením kundaliní jógy učinit pro svůj organismus.

Sat-krije


Jedna ze základních krijí kundaliní jógy. Toto cvičení upevňuje celkové fyzické zdraví tím, že jemně masíruje všechny vnitřní orgány. Srdce je posilováno rytmickou masáží střídajícího se zvyšování a snižování krevního tlaku dýcháním do břicha. Toto cvičení posiluje sexualitu, stimuluje přirozený tok energie druhé čakry, zahání strach pocházející ze sexuality a umožňuje regulovat naléhavé sexuální impulsy tak, že přeměňuje tuto energii v energii léčebnou a energii tvořivosti. Toto cvičení stimuluje energii kundaliní správným směrem a proto je vždy doplněno mantrou SAT-NAM.

Krije rozpruďující energii podél páteře


Tento soubor cvičení je zaměřen na protažení celé páteře od kostrče po krční obratle. Všech 33 obratlů je cvičením stimulováno a tím čakry dostávají doplňující přísun energie. Pravidelné opakování tohoto cvičení přináší zádům zdraví a pružnost.

Krije na pružnost páteře


Pravidelným cvičením této krije každé ráno po dobu 6 měsíců lze dosáhnout takového ozdravného výsledku, že nebude třeba hledat pomoc lékařů. Tento soubor cviků také pomáhá se zbavit špatných látek a jedů, které mohou být uloženy ve svalových tkáních.

Krije na stimulaci životních nervů


Posiluje srdce a dává energii regenerační a pohlavní soustavě, podporuje činnost krevního oběhu v nohách a pomáhá zbavení se solí, které jsou tam uloženy.

Krije na bedra a vylučovací orgány


Procvičuje oblast 1., 2. a 3. čakry související s konečníkem, pohlavními orgány a oblastí okolo pupku. Krije zlepšuje pružnost páteře, podporuje trávení, odbourávání nečistot a toxínů v těle.

Krije na posílení břicha


Posiluje pupeřní centrum, svaly břicha a beder, stimuluje 3. čakru. Výborné cvičení na záda a páteř, podporuje proudění krve, posiluje nervový systém. Výborné cvičení pro posílení trávícího systému.

Krije na rezistenci proti nemocem a na posílení srdce


Jedná se o soubor cvičení, který působí především na 1. a 3. čakru. 1. čakra souvisí s vylučovací soustavou. Pokud je 1. čakra dostatečně aktivní, posiluje se také naše imunita. 3. čakra má vliv na naši vnitřní sílu a schopnost a odolnost. Krije je postavena tak, aby se energie těchto dvou čaker aktivizovala a zvedala směrem nahoru a tak přinášela dodatečnou energii srdečnímu centru a tím jej posiluje a ozdravuje.

Barujas-krije


Pokud se tento soubor cvičení vykonává správně, otevírá skryté možnosti hypofýzy, reguluje přebytek sexuální energie a zvyšuje všestrannou imunitu proti chorobám. Krije posiluje nervy a přivádí do rovnováhy magnetické pole těla. Tato krije umožňuje přeměnu životní energii v tzv. „odžas“, tedy ve formu energie, která zajišťuje zdraví celého nervového systému.

Surija krije


„Surija“ v sanskritu znamená „Slunce“. Jestli máte v sobě mnoho sluneční energie, nebudete se nachlazovat, budete energičtí, pocitoví a ke všemu budete přistupovat s enthusiasmem. Tato očišťující energie působí na látkovou výměnu v těle a tím i na snížení váhy. Sluneční energie činí mysl jasnou a bystrou. Při pravidelném cvičení je stimulována pozitivní pránická síla a energie kundaliní. Výborné cvičení také na záda a endokrinní žlázy.

Autor: Sergej Sakshi, do češtiny přeložila Dagmar Didenko Novohradská

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

29.06.2010 - 21:03

, ,

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu