Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Výživa podle čínské medicíny: jin a jang (1. díl)

Cílem výživy v tradiční čínské medicíně je pomocí energeticky vyvážené stravy vybudovat zdravý organismus a předcházet nemocím. Energeticky vyrovnaná strava z čínského pohledu znamená příjem potravin různých chutí, energií a funkcí v lidském těle a výběr jídel v souladu s vaší konstitucí a potřebami těla.

Ve výživě podle tradiční čínské medicíny se nejprve rozlišují dvě protikladné a doplňující se energie jin a jang. Potom se dělí podle termického působení jednotlivých potravin. Nejdetailnější je rozdělení potravin podle jejich příslušnosti k elementům.

V prvním díle seriálu se podíváme na jin a jang.

Jin – Jang
Klasické čínské texty přirovnávají jin a jang síly s horou, jejíž část je obrácena k slunci a část leží ve stínu. Stínová část hory je chladná, vlhká a tmavá, patří jin. Sluneční strana je horká, světlá a suchá, představuje jang.

Lidé, kterým je často chladno, mají spíše nízký tlak, touží po teple, dovolené nejraději tráví v jižních slunečných zemích, jsou energeticky posunuti na jin stranu. Hyperaktivní, uspěchaní lidé jsou ti s převahou jangové energie.

Ochlazující, vlhké potraviny přinášejí do organizmu potřebnou jin energii a suché, zahřívající potraviny nám zajišťují jang energii.

Zjednodušeně lze napsat, že pro lidi, kteří se často cítí prochladlí a vyčerpaní, je prospěšná strava s převahou jang energie. Naopak „horké nátury“ budou lépe prospívat s převahou osvěžující jin energie.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

19.10.2010 - 12:49

,

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu