Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Redukční diety, prospívají nejvíce prodejcům dietních potravin

Po mnohaletém doporučování diet s nízkým obsahem tuku, byly módní nízkokalorické a posledním hitem jsou nízkopolysacharidové diety. Mezitím se ještě párkrát objevily diety zakazující jíst společně polysacharidy s bílkovinami, diety s předepsaným dopoledním hladověním či pojídáním jenom ovoce, diety podle krevních skupin, metabolických typů. Tyto rádoby vědecké dietní režimy jsou navíc doprovázeny nesmysly jako potící se pyžama, hubnoucí náramky, a dokonce i léky na hubnutí a obrovským sortimentem dietních potravin.

Z celého světa nejvíce módních diet, dietních potravin a pomůcek k hubnutí je v Americe a dalších vyspělých státech, jejich nabídka stále drasticky narůstá stejně jako i počty obézních v těchto zemích. Je šokující, že málokdo se zamyslí, jak tento paradox vysvětlit. Logicky, jestliže mám fungující řešení problému a tohoto řešení dostatek se situace musí zlepšovat.

Zrovna minulý týden jsem se při přednášení o energiích potravin, z pohledu moderní vědy i východních filozofií, na americké škole ptala sedmáků jestli dokáží vysvětlit fakt, že i přes narůstající konzumaci dietních potravin stále přibývá obézních. K mému překvapení nikoho ze třídy ani nenapadlo to nejjednodušší vysvětlení, a to že tyto produkty – přístupy ke zdravé stravě a tím i postavě nefungují. Takto jsou už dnes studie, které zjistili, že účastníci konzumující jen jeden dietní nápoj denně měli po osmi letech až o 65% větší šanci být obézní ve srovnání s účastníky, kteří dietní nápoje nekonzumovali.

Proč není pojídání „low… cal, fat or carb“ specialit řešením? Vysvětleních je více: jako například, že výrobci low fat potravin odebraný tuk většinou nahrazují cukry či polysacharidy, které se při zvýšené konzumaci v těle přeměňují na tuky. Konzumace dietních potravin také může vést k falešnému pocitu zasyceni anebo jistoty, že klient jí dietně a pozdějšímu se přejídání.

A hlavně příjem dietních potravin vůbec neznamená zdravé stravování, které je podle mne jedinou cestou ke zdraví a tím i zdravé hmotnosti, ale většinou jen konzumaci nepřirozených, chemicky dochucovaných potravin. Takto si například podle složení Diet Coke můžete téměř neomezeně dopřávat tohoto „elixíru“, a přesto už většina z nás alespoň tuší, že toto není ta pravá cesta ke zdraví.

Smůlou konzumentů však je, že potravinářský průmysl vydělává především na průmyslově upravovaných, tj. i chemicky dochucovaných potravinách a ne na mrkvi, vlašských ořechách anebo čočce! Dokonce ani reklamu na obyčejné ovesné vločky, ze kterých by jste si doma mohly připravit báječně chutnající a zdraví prospívající kaši či „veggiburgery“, hned tak nenajdete zatímco reklam na ovesné sušenky spousty.

A co časopisy? Tak ty žijí především z reklamy, to znamená přinášejí přednostně, někdy mám pocit, že některé z nich výhradně, informace o výrobcích firem, které za tyto přímé i nepřímé reklamy platí. A tak i přesto, že dnes už existují studie, kdy obézním lidem bylo dovoleno jíst množstevně i kaloricky neomezený příjem přirozených potravin a tito pomalu a jistě redukovali až do dosažení přirozené hmotnosti těla se z masových médií stále dozvídáme o nezbytnosti spousty speciálních diet a dietních produktů.

Co je typické, pro ty zázračné diety? Slibují rychlé vyřešení potíží s hmotností a některé z nich si dokonce dovolují naznačovat, že vyřešení všeho trápení. Viz fotky nešťastné, osamělé a neupravéné obézní a následující záběr na krásnou štíhlou klientku s konkrétním přípravkem (anebo po konkrétní dietě) s novým domem i partnerem! Ještě zábavnější je dodatek většiny takovýchto reklam, kde malým písmem v rohu najdete: „Tyto výsledky nejsou typické anebo nemusí fungovat u každého stejně.“

Samozřejmě, že po některých z těchto přípravků anebo dietě klienti zredukují. Otázkou je pouze na jak dlouho a jestli daná redukce prospěla i jejich zdraví. Nejlepší protiargument, který jsem slyšela ke tvrzení, že na XY dietě se redukuje hmotnost: „Ano, existuje spousta cest k redukci. Jsem si jistý, že úspěšně zhubnete i v koncentračním táboře, a přesto bych Vám jej nedoporučoval.“

Řešení, které sama nabízím:

Užívejte si skvěle chutnající přirozené stravy do sytosti, postavte svůj jídelníček na čerstvých a doma připravovaných jídlech ze zeleniny, celozrnných obilovin, luštěnin a zdravých bílkovinách s tuky a občasné zařazení jakékoliv jídla mimo tyto parametry si dopřejte bez výčitek!

Margit Slimáková, výživové a wellness poradenství

www.margit.cz

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

04.12.2009 - 13:00

,

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu