TIN vanoce 2018
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Královna jara – kopřiva dvoudomá

kopriva

Jedna z nejzdravějších bylin, které nám jaro nabízí. Jen málokterá bylina má tolik pro organismus přínosných účinků, jen málokterá jiná bylinka má tak všestrané využití. A (i z vlastních zkušenosti), jen málokterá bylina je tak lehko ke sběru. Seznamte se, toto je kopřiva dvoudomá a vy byste ji měli využít, dokud je z jara plná sil!

Detox, tolik populární vždy na jaře. Jarních detoxů a receptů najdete mnoho, k některým potřebujete vyrazit do nákupního střediska, jiné ingredience si možná objednáte na internetu, a pak jsou tu jarní detoxy, co pracují s tím, co je zrovna k mání v přírodě. Jaro jako takové je kouzelné už tím, jak barevné a plné síly je. Když se pak zaměříte trochu více na to, co z těch barev a života můžete využít, zjístíte, že mnoho jarních bylinek je na detox a takový malý restart jako stvořená. A mezi mnoha je jedna neopomenutelná a to je právě kopřiva.

Využití kopřivy

Svou enegii a sílu dá pocítit už, když se vrhnete na sběr a nedáte si pozor. Ohnivá bylina, bojovná bylina a energie v ní tolik, že by byla škoda ji nechat jen tak u cesty. Rozhodně tedy u cesty lesní, kde není provoz, ty, které lemují silnice nebo hnojená pole, klidně na jejich stanovišti nechejte, budou tak zaprášené nebo plné pesticidů a dusíku, že by vám moc dobrého nepřinesly. Sbirejte také mladé rostliny, měli byste je nacházet asi do května, ale i později lze nalézt jasně zelené kopřivy, co se na sběr hodí. Udělejte si procházku do lesů nebo luk a natrhejte si plný košík. Co nespotřebujete hned usušíte nebo zamrazíte a budete moci využívat po zbytek roku.

Začneme od nejjednodušších receptů – propadli jste smoothie? Přidejte pár listů kopřivy, třeba ke kiwi a banánu, nebo jablku, okurce, kamkoli. Je to přímo vitamínová bomba, která nápoj oživí i chuťově. Když kopřivy zalijete vroucí vodou a necháte odstát alespoň 15 minut – je potřeba delší čas na luhování, aby se uvolnily všechny látky, můžete vzniklý nálev využít hned několika způsoby. Jednak je to vynikající čistící čaj, jehož pravidelné pití (až 3 šálky denně) podpoří celý organismus (více za chvíli). Dále je to vynikající způsob pro růst vlasů, ty přestanou vypadávat a navíc zesílí a získají na lesku. Po tom, co si umyjete vlasy je opláchněte odvarem (a už nesplachujte vodou). Samozřejmě lze využít i do koupele, tak šup do vany!

A co dál? Špenát! Uvařte si z kopřivových lístků špěnát, úplně stejně, jako byste připravovali ten klasický z listů špenátových, nebo je nakombinujte v poměru, aby vám chutnal. Kopřivu můžete přidat do jarní nádivky, do slaných koláčů a do polévek, kamkoli vás napadne. A pokud vám stále ještě nějaká kopřiva zbyla zamrazte ji (pak ji stále do jídel a smoothie budete moci přidat), nebo usušte (ale lístky nesmí zčernat).

Účinky kopřivy, aneb proč je královnou

A čím nám prospěje? Je těžké nějak začít, je toho tolik. Pravidelná konzumace kopřivy pomáhá chudokrevností, pomáhá čistit krev, pomáhá i při ledvinových kamenech (působí močopudně, lze tedy doporučit i při zadržování vody). Obecně je prospěšná při problémech s vylučovací soustavou. Podporuje slinivku a udržení optimální hladiny cukru v krvi, metabilismus a tím i játra a žlučník a trávení celkově. Působí blahodárně při alergiích a ekzémech. Zvyšuje tvorbu mléka při kojení. Kopřiva je protizánětlivá, proti zahlenění, pomáhá odplavit bakterie z těla a dokonce pomáhá i při rakovině. Dále se doporučuje při revma a dně a to formou obkladů z nálevu nebo koupelí.

Tak už víte proč královna? Doplňte konzumaci kopřivy jógovou praxí zaměřenou na stimulaci výše zmíněných orgánů a máte před sebou krásný plán na jarní detox a příliv energie.

 

Komentáře (0)
Vendula Krejčířová

Jsem člověk, co má rád pohyb, život a svět a všechno se snaží užívat plnými doušky a mít z toho radost. A díky józe na to mám dostatek elánu a energie.

31.03.2017 - 09:23

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu