Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Genetická modifikace: co to je a proč by měla být nebezpečná? (1. díl)

Geneticky modifikované organizmy jsou výsledkem laboratorní práce. Geny z jednoho druhu vloží vědci do jiného druhu, aby vytvořili novou vlastnost. Stromy se roubují už tisíce let bez problémů. Proč by tedy měl být problém s genetickou modifikací?

Roubování a genetické inženýrství

Tradiční roubování a křížení je však zcela jiný postup oproti genetické modifikaci (GM). Genetické inženýrství není v přírodě dosud odzkoušené. A pokud ano, tak s mnoha otazníky a riziky.

Při běžném křížení anebo roubování se například páří jeden druh koně s dalším anebo druhem jiného velmi blízkého zvířete. Určitě není možné pářit koně s bramborou či myší. Takové postupy právě genetické inženýrství zkouší. Výsledkem genetických manipulací takto mohou být organismy jako rajčata s rybími geny. Přirozeně nejde stvořit takový druh. Genetickou manipulací ano.

Děsivé příklady kombinací, které se zkouší

Rostliny s geny získanými z virů, bakterií anebo živočichů. Jako např. geny arktických ryb do rajčat, aby byla mrazuvzdorná, kukuřice s geny viru hepatitidy anebo geny z medúzy do prasat, aby jim ve tmě svítili rypáčky.

Smůlou je, že výrobci GM semen a potravin od počátku manipulují mantrou: GM potraviny jsou stejné jako všechny ostatní. A tak se jim podařilo alespoň v USA předejít jejich odpovídajícímu testování.

A plevel neporoste

Zatímco výrobci GM semen a potravin obhajují svoji prospěšnost a význam možností připravovat potraviny s vyšší nutriční výživností anebo produktivitou, realita je zcela mimo.

U GM semen v praxi nejčastěji používané dvě hlavní vlastnosti: odolnost vůči herbicidům nebo dokonce schopnost vytvořit vlastní herbicid. V prvním případě farmář může směle používat více herbicidů, protože samotná rostlina to snese. Ve druhém případě nemusí herbicid použít vůbec. Rostlina zabije plevel v okolí sama.

V obou případech pak vyroste rostlina s vyšším obsahem herbicidů, které jsou samozřejmě toxické nejen pro plevel, ale i okolní přírodu a nás.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

22.11.2010 - 12:45

,

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu