evolution jaro 2019
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Přírodní zabijáci nemocí

Stále se měnící a nevyzpytatelné počasí, které nás v posledních dnech (vlastně i letech) sužuje, je ideální příležitostí pro rojení všemožných bacilů, které se snaží napadnout náš organismus. Často to dopadne tak, že nás škrábe v krku, trápí nás kašel, jsme nachlazení, unavení nebo máme rýmu. Někdy dokonce všechno dohromady. Jak proti těmto nemocem bojovat účinně, zato však ruku v ruce s přírodou?

Zázvor, med a citron

Asi všem je hned jasné, co vznikne kombinací těchto 3 ingrediencí s horkou vodou – blahodárný zázvorový čaj. Zázvor oloupeme, nakrájíme na větší kostičky a hodíme do vody. Směs přivedeme k varu a ještě pár minut můžeme nechat povařit (čím déle vaříme, tím silnější čaj bude). Následně nápoj dochutíme medem a citronem podle svých preferencí – doporučuji nešetřit. Nejen, že je připravený bez větší námahy a za pár minut, je ale i chuťově výborný, ihned prohřeje celé tělo, uvolní ucpaný nos a funguje i jako účinná prevence chřipky. A nebojte se ho pít hodně, protože pitný režim při onemocnění hraje nemalou roli!

Česnek

Gastronomie nabízí nekonečně mnoho způsobů, jak upravit česnek tak, aby byl lépe poživatelný a chutný. Ten nejlepší a nejefektivnější způsob, jak z česneku získat co nejvíce živin do svého těla, je oblíbený však asi nejméně – sníst ho v syrovém stavu. Pokud se na tohle ale necítíte, nevěste hlavu. Chápu, že představa pojídání syrového stroužku česneku není nijak lákavá. Česnek ale i tak můžete bez obav konzumovat – ať už si dáte silnou česnečku, rohlík s česnekovou pomazánkou nebo si do rajčatové omáčky s těstovinami přidáte pár prolisovaných stroužků česneku navíc, rozhodně pocítíte jeho silné a okamžité účinky.

Nevábný zápach z úst sice není příjemná záležitost, ale za to, co s vámi česnek udělá, to určitě stojí – má desinfekční účinky, působí protizánětlivě, vypuzuje z těla parazity, ničí bakterie, podporuje obranyschopnost a v neposlední řadě posiluje organismus. Česnek je pro mě volbou číslo jedna, na kterou se obracím i při sebemenším zakašlání. Vím totiž, že mě z toho dostane.

Chilli a další ostré koření

Ne nadarmo se traduje, že ostrá a pálivá jídla jsou příznivá pro naše zdraví. Koření má neuvěřitelnou sílu samo o sobě (znalci indické kuchyně určitě souhlasí), a pokud vezmeme v úvahu pikantní chilli, výrazné kari, čerstvý zázvor a nespočet dalších druhů, to už má opravdu grády! Dovolte těmto přírodním zázrakům dělat svou práci, posílit imunitu, čistit organismus a zahřát vaše tělo. Uvidíte, že nebudete litovat.

Sůl

V jednoduchosti je síla a další můj tip je toho důkazem: kloktání vody se solí. Sklenička, voda, sůl a lžička. Nic víc, nic míň. Vodu se solí pořádně promícháme (opět platí pravidlo: čím více, tím lépe – já na 100 ml vody dávám přibližně 1/2 lžičky soli), po malých locích kloktáme a proces opakujeme několikrát za sebou, klidně i několikrát denně. Je to jeden z našich rodinných osvědčených triků, jak se co nejrychleji zbavit bolesti v krku. Když vedle toho budete jíst česnek, přikusovat chilli brambůrky a popíjet zázvorový čaj, za pár dnů jako byste o nepříjemném škrábání v krku ani nevěděli.

Tea tree olej

O blahodárných účincích čistého oleje z čajovníkového stromu jste určitě někdy slyšeli. Já se tu nebudu rozepisovat o každém účinku zvlášť, vznikl by totiž nekonečný seznam. Navíc každý, kdo by se chtěl dozvědět více, si v dnešní internetové době rychle a snadno vše bez problému dohledá. Byla by ale ostuda nezmínit alespoň ty nejdůležitější: je skvělý na bradavice, akné, popáleniny, při zápachu z úst, různých infekcích… Příznivých účinků tea tree oleje je skutečně spousta.

A jak tento olej můžeme využít konkrétně při nachlazení? Perfektní je, když vás trápí rýma a ucpaný nos – v tomto případě si stačí jen nepatrné množství oleje (např. 1 malou kapku) namazat do pokožky přímo pod nos tak, abyste olej a jeho intenzivní svěží vůni vdechovali. Okamžitě pocítíte, že se vám dýchá lépe.

Nádí šódhana

Pokud vás trápí bolest hlavy, která ne a ne ustoupit, čtěte pozorně, mám pro vás záchranu! Vedle dostačeného pití vody a klidu je dobré vyzkoušet dýchací cvičení Nádí šódhana. Někdo ho možná zná z lekcí jógy, někdo si ho vybaví spíše až po českém vysvětlení „dýchání střídavě pravou a levou nosní dírkou“. Ať už dýchací techniku Nádí šódhana ovládáte nebo ne, není to nic složitého. To nejtěžší stejně zůstává na vás – mít trpělivost a vydržet.

Klíč tohoto dechového cvičení spočívá v tom, že vždy dýcháte pouze 1 nosní dírkou: P= pravá nádech (zatímco L=levou nosní dírku si přitlačíme prstem, abychom skrze ni nedýchali), výměna: nepatrně zadržíme dech, pustíme L a přitlačíme naopak P, L výdech, L nádech, výměna: přitlačení L, P výdech, P nádech a stále se jede dokola, klidně 10 minut nebo dokud bolest alespoň trochu neustoupí. Přikládám odkaz na praktický video návod.

Klid

To nejjednodušší a nejpříjemnější vůbec. Při oslabení, bolesti v hlavě, krku či celého těla neexistuje lepší rada než „jít si lehnout do postele“. Ostatně kdy jindy si najdeme čas na nicnedělání? Kdy jindy si jen tak v průběhu dne bezstarostně lehneme a odpočineme si? No vidíte to – i na otravném nachlazení se dá najít něco příjemného! To nás donutí zastavit se, zachumlat se a dopřát si odpočinek, abychom zase nabrali ztracené síly a brzy byli fit. Tak šup do postele!

 

Komentáře (0)
Vendula Jindrová

Jsem studentka, velká milovnice jógy, zdravého životního stylu, hudby, čtení a pohody. Jóga se stala před pár lety nedílnou součástí mého života a od té doby není den, kdy bych si ji nezacvičila.

28.01.2018 - 19:14

,

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu