Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Léčivá síla kamenů

Téměř zázračnou sílu přisuzuje drahým kamenům lidstvo už od počátku civilizace. Jsou považovány za léčivé, ochranné a magické prostředky. Důležité je také správně se o ně starat a čistit je, abychom jejich sílu mohli co nejvíce využít. Drahé kameny doprovázejí člověka již od jeho vzniku. Už v dávných dobách jim lidé přisuzovali magickou moc. Lidé věřili, že kameny mají vliv na jejich zdraví, štěstí, osud a celý život. Proto byl velký zájem o vzácné kameny, které je zdobily. Byla to nejen touha po kráse, ale i přání pozitivně ovlivnit svůj osud. Výzkumy magických, mystických a léčivých vlastností drahých kamenů byly započaty již před tisíciletími. Prováděli je chaldejští mágové, staroegyptští kněží a čínští astrologové. Významnou měrou k těmto znalostem přispěli i středověcí alchymisté.

Přitom ale můžeme používat více nerostů najednou, dle jejich schopností a vlastností. Jejich účinek se navzájem nenaruší. Přírodní léčba pomocí kamenů vychází ze staré indické medicíny. Její výhodou je, že nemá žádné vedlejší účinky a je tedy vhodná pro každého. Jedná se však pouze o doplňkovou léčbu.

Křišťál – univerzální kámen. Je to nejléčivější kámen na naší planetě s obrovskou schopností zesilovat energii. Dle buddhismu je to kámen duchovního poznání, čistoty a dokonalosti náhledu. V křesťanství symbolizuje čisté Boží „bílé světlo“, v němž je obsaženo celé spektrum barev. Dá se použít ve všech energetických částech těla a proti všem bolestem. Křišťál zosobňuje aspekt čistoty a přináší jasnost do všech úrovní bytí. Symbolizuje také světlo na Zemi, jeho očistnou, léčivou energii. Působí jako katalyzátor, který v nás urychluje výměnu energií. Negativní energii odebírá a pozitivní energií nás dobíjí. Křišťál propojuje naši duši s věčností Universa, čistí, chrání naší auru. Odstraňuje blokády bránící průtoku energie, nečistoty a disharmonie duše, prosvětluje naše pocity, myšlenky, představy a nabíjí nás novou životodární energií. Pomáhá také při odstraňování karmické zátěže.

V centru hrdla křišťál pozitivně působí na funkci štítné žlázy, v srdečním centru na srdce, krevní oběh a plíce, v oblasti pupku zase na zažívací potíže. Zdravotně nejúčinnější síla křišťálu je v jeho schopnosti tišit neuralgické bolesti. Pomáhá při nevolnosti, závratích, bolesti hlavy, migréně, proti horečkám, proti zduření žláz. Jako voda se doporučuje při kožních nemocech a popáleninách. Při průjmech a žaludečních nevolnostech užíváme vodu vnitřně po douškách. Když vytáhne z těla negativní energii, může se normálně průhledný kámen zbarvit do mléčné barvy a je tedy nutné ho očistit. Nejlepší je to dělat po každém léčení. Očistu provádíme přes noc v misce s vodou, nebo několik minut pod tekoucí vodou. Potom nabíjíme libovolně dlouho na slunci. Křišťál může být i vydatnou pomocí ostatním kamenům, které bez rozdílu čistí a energeticky oživuje. Pohlcuje, uvolňuje energii a odstraňuje případné bloky. Vytváří elektromagnetické vlny a odstraňuje elektrostatický náboj. Pokud držíte křišťál v dlani, vaše aura (což je vlastně vaše bio-magnetické pole) se zdvojnásobí. Léčebné využití: čistí všechny orgány v těle včetně duše a zvyšuje duchovní odolnost. Díky své vlastnosti odstraňovat rušivé vlivy se hodně používá při meditacích.

Akvamarín – kámen klidu, radosti a štěstí ve vztazích. Potlačuj stres a zklidňuje mysl. Receptivní kámen, přiřazen planetě Měsíc a elementu vody. Je kamenem dávných mořských bohyní, kamenem klidu, radosti a štěstí především ve vztazích. Symbolizuje odvahu, potlačuje stres a uklidňuje mysl, zbavuje strachů. Dokáže zlomit staré sebeobranné naprogramování a pomáhá převzít odpovědnost za svůj vlastní osud. Zbystřuje intelekt a vnímavost, čistí zablokovanou komunikaci a zlepšuje sebevyjádření. Skvělý kámen pro meditaci, vytváří ochranný štít aury, uvádí do rovnováhy čakry, čistí krční čakru. Svému majiteli také pomáhá zbavit se strachu, zbystřuje intelekt a vnímavost vůči ostatním. Tím pozitivně působí na komunikaci s lidmi a zlepšuje sebevyjádření. Léčebné využití: uvolňuje svalovou hmotu, harmonizuje štítnou žlázu, mírní bolesti kloubů a zubů, blahodárně působní na oči, žaludek a jícen. Zajišťuje dobré zdraví, mírní bolesti zubů, léčí žaludek, jícen, čelisti, bolesti v krku, sennou rýmu, funguje proti krátkozrakosti i dalekozrakosti. 

Tygří oko – ochranný kámen. Většinou se nosí jako talisman, který chrání před všemi formami nebezpečí. Prostřednictvím spojení mezi sluneční a zemskou energií pomáhá uzemnit lidi, kteří ztratili spojení s realitou. Podporuje duchovní růst zemsky orientovaných lidí, tok energie v těle a dodává svým majitelům vnitřní sílu. Potlačuje deprese, zvyšuje sebevědomí a pomáhá odbourat závislost na druhých lidech. Léčebné využití: vyrovnává činnost mozkových hemisfér, léčí oči a krk a odstraňuje křeče a také pomáhá při léčbě zlomených kostí a ozdravně působí na rozmnožovací orgány.

Růženín – kámen lásky, citů, vztahů, přátelství a míru. Je jedním z nejdůležitějších krystalů pro naše srdce a srdeční čakru. Přináší poučení o skutečné podstatě lásky, otevírá a čistí naše srdce. Učí nás trpělivosti při řešení problémů, sebelásce a dává sílu odpouštět. Tiší a uklidňuje traumata, rozptyluje negativní energii a nahrazuje ji milostnými vibracemi. Majitel by ho buď měl nosit u sebe, nebe by jej měl položit do levého nejvzdálenějšího koutu od vstupních dveří svého bytu. Léčebné využití: odstraňuje nečistoty z tělních tekutin, léčí choroby močové trubice, ledvin, srdce, jater, plic a genitálií a také uklidňuje nervový systém. Hojí popáleniny, puchýře a celkově vyhlazuje pleť.

Ametyst – ochranný kámen. Má velkou léčivou moc, zahání nespavost a noční můry. Je takzvaným kamenem klidu, zahání napětí, stres, strach, obavy a negativní emoce. Je to kámen meditace, intuice a duchovní očisty, Dokáže násobit lásku. Podporuje obětavost, touhu pomáhat a odvrací od materiálna k duchovnímu zaměření. Přináší božskou lásku, povzbuzuje k duševní moudrosti, zbystřuje mysl a napomáhá soustředění. Příznivě působí na schopnost rozhodování, zdravého myšlení, rozvíjí intuici a podporuje duševní růst. Léčebné využití: zmírňuje bolesti hlavy, odstraňuje napětí, čistí krev a posiluje imunitní systém. Léčí rány, otoky a podlitiny, podněcuje produkci hormonů a metabolismus a ulevuje při dýchacích a žaludečních potížích. U dětí tiší vztek a hysterii. Zahání obavy a posiluje víru v dobro. Náleží čakře temene a dle potřeby i ostatním. 

Ametrín – kámen odvahy. Dodává uklidňující energii, potlačuje stres a přináší klid mysli. Vyvolává toleranci druhých, překonává předsudky, zlepšuje vnímavost a podporuje odpovědné jedince. Kombinace energií, planet a elementů ametystu a citrínu. Jeho účinky jsou velmi rychlé a silné. Očišťuje mysl od stresů, napětí, uklidňuje ji a umožňuje větší soustředění při meditaci. Sjednocuje mužskou a ženskou energii, pomáhá zvyšovat snášenlivost mezi lidmi, zbavuje předsudků, podněcuje tvůrčí schopnosti, schopnost rozhodovat sám o sobě a svém životě. Vnáší nám do života jasnost, tvůrčí způsoby řešení, posiluje soustředění. Překonává naprogramované negativní citové bloky. Chrání před psychickými útoky. Uvolňuje zablokování ve všech úrovních – fyzické, emocionální i duševní.

Léčebné využití: proniká ke kořenům problémů, silně očistný, odstraňuje z aury vše negativní a z těla vše jedovaté. Velmi užitečný v případě dlouhodobých nemocí – odhaluje příčinu. Čistič krve, zdroj energie, regenerace těla, posiluje imunitní systém. Léčí syndrom chronické únavy, potlačuje stres, deprese, silné citové vzrušení, poruchy trávení, vředy, únavu, malátnost, trvalé bolesti hlavy. 

Citrín – kámen štěstí, hojnosti a prosperity. Zbavuje nočního strachu a zahání noční můry. Velmi zvyšuje tvořivost a díky umění čistit čakry dodává svému majiteli hodně energie. Náleží planetě Slunci, elementu ohně a má projektivní energii.Mimořádně blahodárně působící krystal, je to šťastný a štědrý kámen. Je jedním z kamenů hojnosti, učí nás přilákat k sobě bohatství, prosperitu a úspěch, poskytuje štěstí každému, kdo ho vlastní. Předchází nočním můrám a zajišťuje příjemný spánek. Funguje jako účinný čistič a regenerátor, svému majiteli předává teplo, energii a velice zvyšuje jeho tvůrčí schopnosti. Pohlcuje, proměňuje, rozptyluje a uzemňuje negativní energii. Melancholie a negativní emoce nemají v jeho přítomnosti místo. Podporuje duševní vědomí a dodává příliv nové energie. Je ochránce aury, zavčas svého majitele varuje a tím mu dává dostatek času k akci na vlastní ochranu. Čistí čakry – zejména solar plexus, aktivuje činnost korunní čakry a zesiluje intuici, pročišťuje vyšší úrovně osobnosti a uvádí je do rovnováhy. Urovnává vztahy a spory v rodině či skupině, napomáhá přijímat se takoví, jací jsme, dodává sebedůvěru, potlačuje sebezničující sklony, zmírňuje přecitlivělost – zejména na kritiku okolí. Nikdy nepotřebuje čištění! 

Léčebné využití: obnova ztracených sil a energie, blahodárně působí na chronický únavový syndrom, povzbuzuje trávení, slezinu a slinivku břišní, zažehnává infekce v ledvinách a močovém měchýři, pomáhá při očních problémech, podporuje krevní oběh, udržuje v rovnováze činnost štítné žlázy. Posiluje nervy, pomáhá zbavit se všeho škodlivého, příznivě působí při zácpě a zabírá na celulitidu. Působí na problémy při menstruaci a symptomy menopauzy, kdy uvádí do rovnováhy jednotlivé hormony a zahání únavu.

Měsíční kámen – kámen intuice. Je úzce spjat s Lunou, a tak přitahuje lásku a zahání partnerské problémy. Receptivní kámen, přiřazen planetě Měsíc a elementu vody. Je úzce spjat s Měsícem a intuicí, přitahuje lásku, úspěšně řeší problémy mezi milenci, zajišťuje klidný spánek, pomáhá při nespavosti, mírně ochranný zvláště na cestách, obnovuje a uchovává mladistvý vzhled a přístup, vytahuje na povrch věci uzavřené v podvědomí, uklidňuje rozbouřené city a přehnané emotivní reakce, vyvolává srozumitelné živé sny hlavně za úplňku, udržuje v rovnováze mužskou ženskou energii, na čakře solar plexu ukáže staré nefunkční citové způsoby jednání a pomáhá je odstranit.

Léčebné využití: léčí horní část zažívacího traktu a citové napětí, které má na něho vliv, působí na reprodukční orgány, snižuje napětí při menstruaci, udržuje v rovnováze hormonální systém, zklidňuje hyperaktivní děti, detoxikuje, léčí problémy kůže, vlasů, očí, slinivky břišní a jater. Pomáhá při početí, těhotenství, porodu a kojení.

Onyx – kámen síly. Zajišťuje oporu v obížných situacích nebo v období citového a tělesného stresu. Přináší radost, vytrvalost a životní sílu, usnadňuje přijímat poučení z minulosti, zvyšuje sebedůvěru a pomáhá vyrovnat se s podmínkami ve vašem okolí. Je to mlčenlivý kámen a poslouží jako nejdůvěrnější rádce. Říká se, že v sobě udržuje vzpomínky na vše, co jeho nositel prožil. Zvyšuje sebekontrolu a také snižuje obavy a strach. Léčebné využití: udržuje v těle rovnováhu jin a jang. Blahodárně působí na zuby, kosti, kostní dřeň, nohy a léčí krevní poruchy.

Hematit – kámen vytahování nemocí z těla. projektivní kámen, přiřazen planetě Saturn a elementu ohně. Je to zvláštní, okouzlující, stříbřitě šedý, těžký kámen, jenž je mocný ve vytahování nemocí z těla, uzemňuje, ochraňuje, uvádí do rovnováhy tělo, mysl i ducha, nese v sobě silný element jang, zajišťuje nerovnováhu meridiánu, čímž napravuje nevyváženosti jin. Odstraňuje vše nepříznivé a zabraňuje negativním energiím vstupovat do aury, nastoluje klid, mír a harmonii. Zvyšuje sebevědomí, schopnost přežít a pomáhá ženám překonat plachost. Přispívá k soustředění, zlepšuje paměť (obzvláště účinný na matematiku a technické předměty). Pomáhá překonávat různá omezení, které si majitel sám stanovil, pomáhá bojovat s přejídáním, kouřením a dalšími špatnými návyky. 

Léčebné využití: zastavuje krvácení, udržuje zdravý stav krve a léčí všechny nemoci spojené s krví, vyhání z těla horečku, léčí oběhové problémy, podporuje činnost ledvin, ukládání železa, tvorbu krvinek. Léčí křeče v nohou, pomáhá rovnat záda a působí příznivě i při zlomeninách. Zahání úzkost a nespavost.

Karneol – stabilizující kámen. Výborně obnovuje vitalitu, motivaci a stimuluje tvořivé schopnosti. předchází kožním onemocněním, zastavuje krvácení z nosu a pomáhá při všech nemocech spojených s krví, univerzální ochrana zdraví, dodává sílu a vitalitu, zvyšuje plodnost, léčí frigiditu a impotenci, artritidu, revmatismus, kosti a šlachy, neurózy a deprese. Vlastnosti: projektivní kámen, přiřazen planetě Slunce a elementu ohně. Je to stabilizující kámen s vysokou energií, dodává odvahu, klid, trpělivost a harmonii, pozitivní pohled na život, motivuje k úspěchu nejen při podnikání, tiší vztek, žárlivost, závist a zášť, rozptyluje deprese a negativní myšlenky, dodává výřečnost a potlačuje strach mluvit na veřejnosti, posiluje sebedůvěru, ochraňuje před útoky jiných osob, posiluje astrální vidění, navozuje klidný spánek, zahání noční můry. Povzbuzuje sexuální aktivitu a odstraňuje závislosti všeho druhu. Aktivuje kořenovou čakru.

Znamení zvěrokruhu a kameny:

Beran – diamant, rubín, akvamarín, ametyst, karneol, citrín, jadeit, jaspis, kunzit, zelený granát, magnetit, hematit, růžový turmarín, topaz.

Býk – smaragd, beryl, topaz, akvamarín, růženín, tygří oko, malachit, safír, rodonit, turmalín, zirkon, černý korund, lazurit, sardonyx.

Blíženci – turmalín, achát, apatit, akvamarín, rutil, modrý korund, jantar, bílé perly, vápenec, safír, tygří oko, karneol, zlatý opaz, moldavit.

Rak – měsíční kámen, bílé perly, beryl, jantar, diamant, rubín, karneol, vápenec, smaragd, chalcedon, opál, rodonit, mechový achát, achát, jadeit, nefrit.

Lev – diamant, rubín, zlatý topaz, smaragd, granát, křišťál, kočičí nebo tygří oko, jantar, karneol, křišťál s vrostlicemi rutilu, citrín, tyrkys.

Panna – citrín, ametist, jaspis, jantar, tygří oko, olivín, lapis – lazuli, karneol, granát, měsíční kámen, magnetit, mechový achát, opál, safír, sodalit.

Váhy – bílé perly, chryzokol, jadeit, růženín, akvamarín, opál, smaragd, zelený turmalín, nefrit, lazurit, měsíční kámen, safír, topaz, sluneční kámen.

Štír – topaz, malachit, akvamarín, beryl, rubín, granát, turmalín, rubelit, chryzopras, achát, býčí oko, hematit, měsíční kámen, tyrkys.

Střelec – tyrkys, ametyst, safír, chalcedon, chryzopras, tmavé obecné a drahé opály, sodalit, labradorit, lazurit, malachit, růžový turmalín, rubín.

Kozoroh – onyx, jantar, fluorit, granát, safír, beryl, křišťál, záhněda, ametyst, chalcedon, měsíční kámen, zelený a černý turmalín, tyrkys, ohnivý opál.

Vodnář – akvamarín, ametyst, jantar, modrý obsidián, tmavé obecné a drahé opály, tyrkys, magnetit, světle modrý safír, modrý topaz, křišťál.

Ryby – akvamarín, ametyst, jaspis, olivín, jadeit, měsíční kámen, tyrkys, fialový fluorit, sluneční kámen, smithsonit, lazurit, lapis – lazuli.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

24.01.2010 - 11:25

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu