TIN vanoce 2018
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Pět typů energie

Některé z nejnovějších vědeckých teorií nám umožňují pochopit prastaré formule, na kterých je feng shui založeno. Všeobecně se uznává, že všechno ve vesmíru vibruje. Všechny naše smysly a vše, s čím se setkáváme, je uvedeno v soulad s jistými frekvencemi, které s námi pozitivně nebo negativně reagují. Všichni známe zvukové a elektromagnetické vln, díky nimž se šíří rozhlasový a televizní signál. Barvy, tvary, potrava, povětrnostní podmínky – to vše nás pozitivně nebo negativně ovlivňuje na vibrační hladině a my na to opět reagujeme různými, ale přesto předvídatelnými způsoby podle svých individuálních vlastností.

Pojetí prvků existuje po celém světě. Číňané rozlišují pět prvků, které vznikají ze souhry energií jin a jang a které symbolizují různé projevy tchi. Představují klasifikační systém pro všechno ve vesmíru včetně lidí.

V ideálním případě by měla existovat mezi všemi prvky rovnováha – kdy jeden převládá nebo chybí, nastanou obtíže. Interpretace a vyvážení prvků hraje ve feng shuk hlavní roli. Prvky se pohybují předem daným způsobem, zobrazovaným jako cyklus, ve kterém se všechny vzájemně posilují. Dobře si to zapamatujme, podíváme-li se na cyklus následujícím způsobem: voda umožňuje růst dřevu, dřevo umožňuje hořet ohni. Výsledkem je popel neboli země, v níž se tvoří kov, který se v tekuté formě podobá vodě. Další cyklus napovídá, jak se prvky vzájemně k sobě mají. Lze si to zapamatovat následovně: voda hasí oheň, a naopak je pohlcována zemí, kterou zbavuje energie dřeva ve formě stromů, jež lze zničit nástroji z kovu.

PĚT PRVKŮ

Dřevo – charakteristika: Symbolizuje jaro, růst a život rostlin. Ve formě jin je poddajné a pružné, ve formě jang je pevné jako dub. Pozitivně se používá jako hůl, negativně se používá jako oštěp. Bambus je v Číně uctíván, protože se dokáže ohýbat ve větru, a přesto ho lze použít jako lešení. Pohlíží-li se na dřevo jako na strom, je jeho energie výbušná, výživná a všestranná.

Dřevo – povahové rysy: Lidé ve znamení dřeva jsou společensky angažovaní a energičtí. Jsou to lidé s bystrým rozumem, jejich otevřená povaha jim získává podporu. Raději se oddávají představám, než se upínají k plánům. Pozitivní hledisko – mají vztah k umění a úkoly vykonávají s nadšením. Negativní hledisko – bývají netrpěliví a rozzlobení, často nedokončí úkoly, které začali.

Dřevo – asociace: stromy a rostliny, dřevěný nábytek, papír, zelená barva, sloupy, podlaha, obrazy krajinek.

Oheň – charakteristika: Symbolizuje léto, oheň a horko. Může přinášet světlo, teplo a štěstí, nebo může vybuchnout, explodovat a s velkou silou ničit. Pozitivně zastupuje čest a spravedlnost, negativně agresi a válku.

Oheň – povahové rysy: Lidé ve znamení ohně jsou vůdci a vyžadují činnost. Inspirují ostatní k následování, často je však přivedou do potíží, protože nemají rádi pravidla a nevidí důsledky. Pozitivní hledisko – jsou novátorští, vtipní a vášniví. Negativní hledisko – jsou netrpěliví, využívají druhé a málo přemýšlejí o svých pocitech.

Oheň – asociace: symboly slunce, svíčky, světla a lampy, trojúhelníky, červená barva, umělé materiály, obrazy slunce nebo ohně.

Země – charakteristika: Symbolizuje životní prostředí, které umožňuje růst semen, z nichž vše živé pochází a k nimž se vrací. Vyživuje a podporuje všechny ostatní prvky a vzájemně s nimi působí. Pozitivně označuje spravedlnost, moudrost a instinkt, negativně může dusit nebo představovat nervové předjímání neexistujících problémů.

Země – povahové rysy: Lidé ve znamení země posilují ostatní a jsou loajální. Protože jsou praktičtí a vytrvalí, jsou pevnou záštitou v krizích. Na nic nespěchají, ale jejich podpora je trvalá. Jsou trpěliví a vyrovnaní, mají vnitřní sílu. Pozitivní hledisko – lidé ve znamení země jsou loajální, spolehliví a trpěliví. Negativní hledisko – jsou posedlí a mají sklony k hnidopišství.

Země – asociace: hlína, cihly a terakota, cement a kámen, čtverce, žlutá, oranžová a hnědá barva.

Kov – charakteristika: Symbolizuje podzim a sílu. Jeho povaha představuje pevnost a schopnost obsahovat předměty. Na druhé straně je kov také vodič. Pozitivně představuje komunikaci, skvělé nápady a spravedlnost. Negativně může naznačovat destrukci, nebezpečí a smutek. Kov může být krásným a vzácným zbožím, nebo čepelí zbraně.

Kov – povahové rysy: Lidé ve znamení kovu jsou dogmatičtí a rozhodní. Cílevědomě jdou za svými ctižádostivými cíli. Jsou to dobří organizátoři, jsou samostatní a šťastní sami se sebou. Víra v jejich vlastní schopnosti je nutí ke strnulosti, i když jim svědčí změna. Jsou vážní a pomoc nepřijímají snadno. Pozitivní hledisko – jsou to silní, intuitivní a zajímaví lidé. Negativní hledisko – jsou neoblomní, melancholičtí a vážní.

Kov – asociace: všechny kovy, kulaté tvary, kupole, kovové předměty, dveře a schody přede dveřmi, kuchyňské nádobí, bílá, šedá, stříbrná a zlatá barva, mince, hodiny.

Voda – charakteristika: Symbolizuje zimu a samotnou vodu, jemný déšť nebo bouřku. Připomíná vnitřní já, umění a krásu. Dotýká se všeho. Pozitivně s porozuměním vyživuje a posiluje. Negativně může opotřebovat a vyčerpat. Ve spojitosti s emocemi může naznačovat strach, nervozitu a stres.

Voda – povahové rysy: Lidé ve znamení vody dobře komunikují. Jsou diplomatičtí a přesvědčiví. Jsou citliví na nálady ostatních a naslouchají jim. Jsou intuitivní a bývají skvělými vyjednavači. Jsou flexibilní a přizpůsobiví, pohlížejí na věci holisticky. Pozitivní hledisko – lidé ve znamení vody mají vztah k umění, jsou společenští a soucitní. Negativní hledisko – lidé ve znamení vody jsou citliví, těkaví a neodbytní.

Voda – asociace: řeky, potoky a jezera, modrá a černá barva, zrcadla a sklo, klikaté vzory, fontány a jezírka, rybníky, obrazy s vodou.

Zdroj Praktická encyklopedie Feng shui

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

02.02.2010 - 13:33

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu