TIN vanoce 2018
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Astrologie, 12 znamení horoskopu a jógová praxe

astrologie jóga

Dnes je zcela běžné položit otázku „jaké jsi znamení“? Víme však opravdu, jaký praktický význam v běžném životě pro nás „sluneční znamení“ má? Jak může souviset s našimi každodenními situacemi, životními událostmi, způsobem komunikace, chováním, reakcemi, zvyklostmi, vztahy, a zdravím? Anebo dokonce jak poznatky z astrologie začlenit do jógové praxe?

Novým seriálem na téma Astrologie, 12 znamení horoskopu a jógová praxe vás v průběhu roku provede Alena Vejříková, instruktorka jógy, věnující se dlouhodobě studiu duchovních nauk, psychologické astrologii a osobnímu poradenství v oblasti duševní hygieny.

Astrologie je podle Aleny Vejříkové jednou z cest sebepoznání, k čemuž směřuje i jógová praxe. Možnost propojení znamení horoskopu s lidským tělem a jógovými ásanami Alena přiblížila v únorovém rozhovoru:

„…V astromedicíně či astrosomatice jsou znamení horoskopu, a s nimi související planety, přiřazeny jednotlivým částem našeho těla. Je známo, že znamení Ryb přináleží kotníkům a chodidlům, znamení Býka šíji a ramenům, znamení Berana souvisí s hlavou, apod. Dle tradiční čínské medicíny jsou zase určité části těla „propojeny“ přes meridiány, energetické dráhy. No a jógové ásany s meridiány přímo pracují, ať už si to uvědomujeme či nikoli. Díky znalosti osobního horoskopu lze vysledovat, kde budeme mít sklon ke slabostem těla, a současně poznat, kde tělo posilovat a podporovat.

Tělo projevuje našeho ducha, vyšší vědomí. A tak při znalosti těchto zákonitostí a souvislostí můžeme pochopit hlubší příčiny svého chování, zvyků, emocí či nemocí. Z pohledu jógové praxe v ásanách cosi zažíváme, a to cosi nás zase nasměruje k hlubším stránkám naší duše, a pokud to dále propojíme s psychologickou astrologií, můžeme, více zahlédnou kus sebe. Možná pochopíme snadněji proč se v některé ásaně cítíme jako doma a v jiné jsme naopak jako na trní…“. 

Nový seriál přinese základní informace k jednotlivým znamením z hlediska tradiční astrologie, kdy se dozvíte symboliku a hlavní téma znamení, vládnoucí planetu a související archetyp, sklony k určitému druhu onemocnění, a možné projevy chování. Další pohled na znamení horoskopu bude prostřednictvím poznatků indické astrologie, přes energetická centra, čakry, související jógové pozice či meditaci. Jak sama Alena říká, jedná se o jeden z možných přístupů propojení Astrologie a jógy, propojení systému západních a východních nauk.

Horoskop (zvěrokruh, zodiak)

představuje postavení planet ve vesmíru v době narození, v čase prvního nádechu při příchodu na svět. Je zobrazován jako kruh a rozdělen je na 12 pravidelných výsečí po 30 stupních, tzv. domy, po obvodu jim přináleží jednotlivá sluneční znamení (Beran, Býk, …). Uvnitř domů jsou umístěny planety (Měsíc, Merkur, Venuše,…) a další prvky, které spolu mohou vytvářet tzv. konstelace. Více o základech astrologie, horoskopech a jejich výkladu najdete na těchto stránkách.

Sluneční znamení

vypovídá o tom, kde se v osobním horoskopu nachází Slunce, přesněji v jakém z 12 znamení horoskopu tato hvězda je. Podle toho jsme pak „narozeni ve znamení“ Býka, Vah, Ryb apod. V horoskopu Slunce představuje vědomé já, ego, identitu, osobnost, sebevědomí, vitalitu, osobní projev, autoritu, individualitu. Díky slunečnímu znamení lze pochopit základní charakteristiku jedince, nebo spíše jeho potenciál, tendence a možnosti, ale také slabosti.

Ascendent

Pro vlastní sebepoznání je důležitější tzv. ascendent a znamení v jakém se nachází. Ascendent je totiž naše bezděčné „já“, naše maska („persóna“), kterou ukazujeme okolí, naše ladění, jakým vnímáme svět a jakou představu o něm máme, a většinou to u sebe nevidíme. Znamení na Ascendentu lze v osobním horoskopu určit pouze při znalosti přesného času data narození.

Astrologie

je zkušenostní disciplínou, která vznikala dlouhá tisíciletí. Lidé od pradávna pozorovali postavení a pohyb hvězd na nebi. Zjistili pravidelně se opakující nebeské úkazy, a dokonce jejich souvislost s děním na Zemi. Tyto vztahy začali zaznamenávat a přikládat jim symbolický význam. Tím byly položeny základy astrologie, která přetrvává dodnes.

„Jak nahoře, tak dole.“

(Hermes Trismegistos).

 

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

19.03.2015 - 11:13

,

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu