TIN vanoce 2018
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Rozhovor o Jin józe s Angelou Jervis-Read

angela

Zaslechli jste o Jin jóge? Nebo ji pravidelně praktikujete a jste z ní stejně jako Angela Jervis-Read nadšeni? Tuto kanadskou lektorku jógy okouzlila síla a účinky jinové jógy a své poznatky přijede na přelomu listopadu a prosince 2015 předávat do pražského Yogacentra. Proč se věnovat i tomuto jógovému směru a čím vás může Jin jóga překvapit, prozrazuje v krátkém rozhovoru.   

Proč Jin jóga? Čím je jedinečná? Proč prohloubit své jógové znalosti právě tímto směrem?

Jin jóga je jedinečná varianta hatha jógy. Nejvýraznějším prvkem jsou dlouhé výdrže v ásanách. Na rozdíl od různých typů relaxační jógy, během kterých jsou studenti v pózách uvolnění a zrelaxovaní, jin jóga skrze výdrže vede k intenzivním prožitkům na vlastních hranicích. Jin jóga se cvičí převážně na zemi, v bezpečných a stabilních pozicích. Je to skvělá cesta jak ukotvit kosti v kloubech a umožnit jejich hladký pohyb. To je důvod, proč je Jin jóga výborným prostředkem pro korekci špatného držení těla, ideální pro sportovce a kohokoliv, kdo denně přetěžuje tělo jednostrannými pravidelnými pohyby či pro seniory, kteří bojují s artritidou.

Pokud vás Jin jóga zaujala, pak můžete absolvovat Certifikovaný kurz Yin jógy v termínu 26. 11. - 1. 12. 2015 v Yogacentrum Holešovice.

Žijeme převážně v jangovém světe. Stále v nějaké činnosti a pohybu. Výdrže v jin józe jsou obvykle 3 – 10 minut dlouhé. Vydržet v nehybnosti je výzva pro celé tělo i mysl. Praktikování v tomto stylu je také skvělým způsobem jak proniknout do světa meditace, zvláště pro aktivní lidi – přestože jsou nehybní, je zde intenzivní síla, která pracuje a která udržuje člověka činného.

Čím Jin jóga zaujme a překvapí ty, kteří ji praktikují poprvé?

Intenzita zážitku z prvního cvičení Jin jógy pro mě byla překvapující. Čekala jsem, že Jin bude nudná. Měla jsem zkušenosti s Aštangou a Vinyasou. Dlouhé výdrže mi nepřipadaly nijak atraktivní. Nejen že mě Jin jóga ihned nadchla, ale navíc se mi po 6 týdnech cvičení, a to pouze jednou týdně, znatelně zlepšilo držení těla. Spousta mých chronických bolestí odezněla. Byla jsem Jin jógou unešena!

Angela Picture

Tento styl je založena na konceptu jin a jang. Je tedy nutné praktikovat zároveň Jin jógu a jangové typy jógy?

Stále cvičím Vinyasu jako doplnění Jin jógy. Jangově zaměřená jóga posiluje, protahuje a stimuluje svalstvo pomocí dynamických a opakovaných pohybů. Naproti tomu Jin jóga pracuje s pojivovými tkáněmi těla – s vazy, šlachami, jizvami, kloubními pouzdry a pojivovými tkáněmi myofasciálních drah. Pojivové tkáně drží v těle vše na svém místě, ovlivňují tvar našeho těla, náš postoj. Pracovat s těmito tkáněmi můžeme pomocí dlouhých pomalých výdržích, když je tělo v pohodě. Tělo i mysl potřebují jinovou i jangovou stimulaci, aby byly v rovnováze.

Pojivové tkáně jsou také místem meridiánů, kterými proudí energie čchi. Tím, že cíleně působíme na pojivové tkáně, můžeme ovlivňovat naše mentální a emocionální stavy.

Pro koho je vhodná Jin jóga a pro koho je vhodný certifikovaný kurz Jin jógy?

Jin jóga je vhodná pro každého. Každý může zkrátit své setrvání v pozici, pokud jsou jeho pocity příliš intenzivní. Studenti bývají velmi pestrá skupina lidí. Někdo nemá žádné jógové zkušenosti, někdo je velmi ohebný a fit, cvičí senioři i zkušení jógíni. A všichni mohou navštěvovat stejnou lekci. V mém studiu jsou lekce Jin jógy vždy nejrušnější. Většina lidí se u nich nezapotí, proto jsou ideální jako polední lekce, po nichž se můžete bez problémů vrátit do práce.

Certifikovaný kurz Jin jógy je vhodný pro maséry, chiropraktiky, životní kouče, psychoterapeuty, fyzioterapeuty a samozřejmě učitele a lektory jógy.

Kdokoliv, kdo chce prohloubit své jógové znalosti je samozřejmě také vítán.

Pokud vás Jin  jóga zaujala, pak můžete absolvovat Certifikovaný kurz Yin jógy v termínu 26. 11. – 1. 12. 2015 v Yogacentrum Holešovice.

 

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

22.10.2015 - 13:09

,

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu