Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Petra Špindlerová: Nemám ráda na lekci anarchii

Povídání proběhlo v Akashe u kuchyňského stolu s šálkem čaje-nečaje. Málokdo by asi čekal, že se budu herečky a jogínky Petry Špindlerové ptát na jógu a Lenku Robinson… A dozajista nikdo nečekal, že je pro ni jóga stylem života a Lenka příjemný člověk.

Petra Špindlerová

Kdo a kdy vás k józe přivedl?

Maminka měla doma staré knížky o jógovém rehabilitačním cvičení – neuvěřitelně krásné. Před čtrnácti lety jsem začala navštěvovat různá jógová centra, bylo jich opravdu velké množství, který mi jsem prošla, a zjišťovala, co mi jak vyhovuje. Nakonec jsem zakotvila u Dalibora. Prvotní impulz vycházel asi z mojí lásky k východu.

Co pro vás jóga znamená a co vám dává?

Je to můj styl života a dává mi vnitřní klid. Jak být víc v klidu a souladu se svým životem, jak to tady lépe přežít. A jak si to třeba i užít.

Nejoblíbenější učitel:

Nemám jen jednoho. Aktuálně navštěvuji učitelský kurz u Godfriho Devereuxe, ten mě oslovil hodně. Zhruba 2 roky chodím na všechny jeho workshopy příjemné dynamické jógy. Vede je moc hezkým stylem. Pak Dalibora Štědroňského a ashtangu, ashtangu – vinyasu, když mám chuť si dát do těla a načerpat úplně jinou energii od takového askety, jako je on. Také mám ráda nádhernou Lenku Nezvalovou, která učí jivamukti, takovým krásným ženským způsobem. Každý z uvedených učitelů je úplně jiný a uspokojuje jiné potřeby. Někdy vám vyhovuje to, jindy ono.

Nejoblíbenější a nejneoblíbenější ásana:

Nedá se to takhle říct… Nemusím například velblouda. Možná je to tím, že v něm nevydržím tak dlouho, jak bych si představovala. Některé záklony fungují s naším egem… Ale třeba most mi nevadí. Šavásánu – tu má rád asi každý a pak mám moc ráda celý pozdrav měsíci, jemný a klidný. Je to o tom, jak do té pozice jdete, naučit se ji tak, aby se pro vás stala příjemná a odpočinková. Než si člověk najde milimetry pohybů celého těla, tak to chvíli trvá.

Kdy a proč jste se rozhodla, že budete jógu i učit?

U dětské jógy to byl syn Kryštof. Doma začal cvičit se mnou, pak to ukazoval ve školce a paní učitelka mě na základě zájmu ostatních nabídla, že bych mohla mít lekce tam. Děti to baví a mě s nimi. Nabíjejí mě tou svou čistou mlaďounkou energií. U dospělých jsem začala záskokem za Bělku v Akashe, a pak už mi lekce zůstala. V té době jsem dělala druhý stupeň instruktora jógy na FTVS, u České akademie jógy, praktikovala doma, sledovala lekce svých učitelů a bylo.

Míváte někdy pochybnosti?

Neustále. Dnes večer mám záskok, lekci jemné jógy a vůbec nevím, co mě čeká. Včera jsem si pročítala knihu rehabilitační jógy a v noci mě budila „kočička“ na všechny způsoby. Člověk má strach, aby těm lidem neublížil, aby lekce za něco stála, aby si lidi dobře zacvičili. Je to stejné jako s divadelním představením – nemáte šanci opravy. Je to tady a teď. Buď lekce krásně cvakne, energie jede, nebo se posouvá, nemá tah a drhne. Sice dojedete k šavásáně, ale s velkým rozdílem.

Vám se někdy stalo, že lekce drhla?

Je zvláštní, že zrovna tu, o které jsem byla přesvědčena, že drhla, mi ženy nejvíce chválily. Je to o naladění, s jakým lidi přijdou. Jak cvičit, tak na divadlo. Pokud někdo přijde s tím, že se chce bavit a je dopředu pozitivně naladěný, tak je výsledek fajn. Když je tam ale někdo vytáhl, jim se nechtělo, tak to budou od začátku kritizovat a nic z toho mít nebudou.

V čem jóga mění děti?

Moje lekce jsou formou kurzu. Děti chodí pravidelně. Většina opakovaně. Občas se stane, že přijdou třeba 2 nové. Pak vidíte ten obrovský rozdíl. Samozřejmě si musí zvyknout na systém a strukturu hodiny, na řád, který v hodině panuje, aby se něco dělo. Nemám ráda na lekci anarchii. A nové děti se díky těm, co už to znají, hezky začlení. Nemají tendenci nikam odbíhat, soustředí se. Největší rozdíl je viditelný při zklidňování a ve flexibilitě. Za vrchol považuji, když umí děti při závěrečné relaxaci zavřít oči.

Jaké jsou vaše lekce dětské jógy?

Každá je jiná. Záleží na tom, v jaké náladě přijdou děti. Někdy začínáme dynamicky, jindy ze sedu. Máme obrázky, na kterých si ukazujeme zvířátka, povídáme o nich, napodobujeme je, hrajeme si. Teď už ví, že když je záklon, musí pak být předklon a obráceně. Ladíme tělo. Program jim přizpůsobuji. Není to tak, že bych ho předem nastavila a jela si po svém. Není to nic povinného, chodí sem dobrovolně a rády a já chci, aby je jóga bavila. Dívám se na DVD zahraničních lektorů, zkouším nové věci, neustále se snažím něco vylepšovat.

Kdysi jste v jednom rozhovoru řekla, že v reálném životě byste inženýru Krátkému (Jan Révai) v seriálu Rodinná pouta za to, jak se k vám (coby Haničce) choval, jednu vrazila. Opravdu?

V rámci pudu sebezáchovy by si neměl člověk nechat všechno líbit. A nemusí to být zrovna fyzické, můžete ho vytrestat i jinak. Na spoustu věcí nereaguji. Mám svoje hranice, za které nejdu a mám svoje zásady, které se nemusí každému líbit.

Naše oblíbené téma „Lenka Robinson“…

Lenka je výtečná učitelka, jogínka-jogínka a nesmírně příjemný člověk. Jde z ní láska a dobrota. Všechny věci, které jsou jóga, dělá automaticky. Jednou jsem měla za Lenku záskok. To byly příšerné nervy. Přišel tam pán, přísně se na mě podíval a pronesl: „Záskok, jo? No furt lepší než…,“ a řekl jiného dříve zaskakujícího učitele. Během lekcí používám názvy některých pozic v sanskrtu, načež onen pán reagoval slovy: „To je tady snad čínsky, ne?“ Byla jsem zpocená a úplně vyřízená, vynervovná. Potom mě napadlo zařadit pár kliků z ashtangy a bylo to. Po skončení lekce řekl majiteli studia, že se mu to moc líbilo. Když jsem konzultovala svůj zážitek s Lenkou, přesně věděla, o koho se jedná.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

16.07.2013 - 13:37

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu