TIN vanoce 2018
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Ájurvédský lékař Idrajith Walawe v rozhovoru na téma veganská a raw strava

 

ayur

Indrajith Walawe přijede v červnu do Prahy, kde povede v salónu Ayurveda Beauty víkendový seminář na stejné téma. Pokud Vás zajímá alternativní způsob stravování a chcete si to zkusit v praxi, pak se nechte tímto krátkým rozhovorem naladit na víkendové setkání 17. a 18. června, 2017.

V České republice se střídají 4 roční období a zimy bývají velmi chladné. Myslíte si, že je raw strava vhodná i pro naše podnebí? Jsme zvyklí se jídlem zahřívat.

Ano, věřím, že způsob stravování, který na víkendovém semináři představím, je vhodný pro obyvatele České republiky. V první řadě je veganství a raw strava příjemným způsobem, jak se dlouhodobě těšit dobrému zdraví za jakéhokoli počasí. Je to dieta založená na širokém spektru potravin a surovin, které jsou tak lahodné, že plně uspokojí chuťové buňky a zároveň jsou zdravé.

Vegani, tedy praví vegetariáni, ze svého jídelníčku vynechávají maso včetně ryb a drůbeže a nekonzumují ani žádné živočišné produkty jako jsou vejce, mléko nebo sýry. Mají tak mnohem nižší hladinu cholesterolu než konzumenti masa a masných výrobků. Vegetariánská (veganská) jídla obsahují jen malé množství nasycených mastných kyselin a neobsahují víceméně žádný cholesterol.

Cholesterol se totiž nachází v živočišných produktech, takže můžeme říci, že veganství je dieta bez cholesterolu. Další výhodou je přísun rostlinných bílkovin, které na rozdíl od těch živočišných, snižují hladinu cholesterolu v krvi. Raw strava podporuju správnou funkci enzymů, které jsou při zahřátí na 45 stupňů úplně zničeny a ztrácí svou schopnost štěpit jednotlivé složky potravy. Kombinace veganství a raw stravy je tak vlastně geniální cesta, jak udržet tělo a návazně i mysl v perfektní kondici. V mém přístupu ke stravování je možné dopřát si šálek čaje, či kávy a někdy dokonce teplou polévku.

Jak změnit jídelníček a své stravovací návyky?

Jednoduše, ale hlavně pomalu a nenásilně. Je to proces, kterým Vás na semináři provedeme. Je velmi podstatné znát základy a na nich pak stavět. Všechno Vám ukážeme v praxi a taky Vás vybavíme manuálem jak s jídlem pracovat. Veganství a raw strava se tak stanou snadnou a pochopitelnou cestou ke zdraví.

Je tato cesta vhodná pro všechny bez rozdílu, nebo jsou lidé, pro které není veganství a raw strava vhodná?

To se nedá zobecnit. Jedná se o zdravý životní styl, kterým je možné předejít mnoha nemocem a zdravotním problémům. Rozhodně doporučuju to vyzkoušet a zjistit na vlastní kůži, jaký má strava vliv na tělo a stav mysli. Mnozí lidé budou možná překvapení,jak chutná a zajímavá jídla umíme připravit a jak pestrý je veganský jídelníček. Nejsnazší cestou, jak zjistit, jestli je člověk vhodným adeptem, je ájurvédská tepová diagnostika. Jako život sám, je i strava velmi individuální záležitost a každý člověk je originál.

Výhody a zdravotní benefity jsem už zmínil výše, dodám ještě, že vegetariáni mají statisticky nižší výskyt onemocnění srdce. Atraktivním benefitem může pro mnohé lidi, zejména pak ženy, být štíhlá postava a zářivá pleť, které sice nejsou primárním cílem, ale vedlejšími příznaky konzumace dobrého jídla. Člověk se zkrátka vyhne nezdravým jídlům, která způsobují tloustnutí.

Vysoký obsah vlákniny navíc zajistí správnou funkci střev a tím ještě eliminuje rakovinu tlustého střeva. Důvodů proč to zkusit je nesporné množství. Naše semináře mají za cíl představit tuto cestu jednoduše a přístupně tak, aby byly její základy srozumitelné všem. Rozhodnutí, zda člověk změní své návyky, už je otázka osobní volby.

Je potřeba investovat do speciálního kuchyňského vybavení?

V začátku rozhodně ně. Měli byste si snadno vystačit s tím, co doma máte. Pokud se rozhodnete přejít na raw stravu kompletně a s celou rodinou, může Vám několik domácích spotřebičů usnadnit vaření. V podstatě pak budete potřebovat kvalitní odšťavňovač, výkonný mixér, kuchyňský robot a sušičku potravin. Nicméně na začátek není potřeba žádných speciálních investic.

Pro více informací a rezervace se prosím obraťte na majitelku salónu Ayurveda Beauty, paní Tanju Kovač, na mailu tanja.kovac@ayurvedabeauty.cz

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

13.06.2017 - 19:53

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu