Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Víkend s Bhikkhuní Visuddhi

BŘECLAV 9.- 11.10. 2009 Zbavit se na chvíli hektického světského žití a myšlenkových pochodů, které nám na vnitřním klidu nepřidají, je velice očišťující záležitostí. K tomu ještě přítomnost tak průzračné bytosti, jakou je buddhistická mniška Bhikkuní Visuddhi, která jakoby i ty počasím nevlídné dny, svým bytím rozzářila.

Bodhi Břeclav uspořádal na začátku října meditační kurz. Jejich hostem byla právě tato česká mniška, která praktikuje v mnišském rouchu theravádový buddhismus již 6 let. Theraváda v překladu doslova znamená „učení starších“. Jedná se o nejpůvodnější živou formu buddhismu, která je praktikována v Thajsku, Laosu, Kambodži, Barmě a na Srí Lance. Právě tam Ctihodná tuto formu poznala, a kde i nyní žije.

Program začal v pátek večer; představením se a seznámením nás laiků s mnišskými pravidly, abychom věděli jak správně se Ctihodnou komunikovat. Byli jsme uvedeni do meditačních technik, především mettá ( meditace laskavosti a dobrotivosti ). Recitovali jsme Karaníya – mettá – sutá ( Rozprava o milující laskavosti ), v jazyce páli. Po oba dva dny jsme se touto suttou vítali a loučili. A začali se ponořovat do svého ticha.

Každé ráno jsme začali brzkou meditací. Po snídani nás Ctihodná seznámila s Dhammou (Buddhovo učení ), připravila pro nás suttu (Buddhova řeč ) a učila, jak s ní pracovat. Společně jsme si ji přečetli, poté následovala individuální práce až do oběda.

Odpoledne jsme se opět sešli a podělili se o své komentáře nebo nejasnosti k suttě, ke kterým následovalo vysvětlení právě od Ctihodné. Povídání plynulo jako voda do pozdního odpoledne, kdy proběhly meditace, v sedu a v chůzi. Vše probíhalo střídavě až do večerních hodin, s přidáním a společném přečtení další, trochu odlišné sutty.

V neděli dopoledne následovalo milé a opět velmi zajímavé povídání…O VŠEM!

Ctihodná se s námi podělila i o své životní zkušenosti.Uvědomila jsem si, jak vnitřně silný může člověk být.

Napsala bych toho určitě více, byla a stále jsem plna krásných a obohacujících dojmů, ale má to být zprávička.

Důležitá byla pro mne i přítomnost mého muže Vojty, starší dcery Lucie a mé Učitelky Andrey.

Buďte otevřeni takovým setkáním!

Sabbe sattá bhavantu sukhitattá!

Nechť všechny bytosti jsou ve svých srdcích šťastny!

Namasté

Komentáře (0)
Margit Slimáková

11.12.2009 - 13:46

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu