jan honzik 720
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Moje zkušenost s jógovými centry v Praze

Hotyoga42

Ráda bych předala svou zkušenost s několika jógovými centry, která jsem měla možnost navštívit.

Moje cesta jógou začala ve Sportcentru Evropská v Praze 6, v ulici José Martího (areál FTVS UK), kde jsem se po několika lekcích pilates, které mě moc nenadchlo, přihlásila na hodiny power jógy vedené lektorkou Evou. Eva byla moc příjemná, milá a dbala na přesné provedení pozic. Její výklad nesměroval jen k fyzické stránce jógy, ale také k té duševní. Když už mi tato lehčí forma jógy přestala stačit, navštívila jsem několik lekcí hot jógy v Domě jógy na Vinohradech, Jana Masaryka 6. Z lektorů si pamatuji pouze Michala – na něm bylo znát, že se józe věnuje j iž dlouho a do hloubky, jeho výklad a provádění pozic byly na velmi profesionální úrovni. Na druhou stranu se musím zmínit i o vybavení Domu jógy, které je dle mého názoru pro tento druh cvičení bohužel nevyhovující. Velká vila na Vinohradech na první pohled zvenčí působí velmi sympaticky a útulně. Ovšem na to, že se Dům jógy prezentuje jako jedno z hlavních středisek jógy v Praze, je jeho kapacita již silně překročena a cvičenci si v zázemí vily doslova šlapou na paty. Začíná to již na miniaturní recepci, kde se zejména ve večerních hodinách mísí příchozí a odcházející lidé a není se kam hnout. Šatny jsou docela prostorné, ale prob lém přichází se s prchami – ty jsou totiž umístěny docela daleko od šaten, přičemž cesta k nim vede přes recepci (plnou lidí…) a tudíž i okolo vchodových dveří. Myslím, že lidé, kteří nejsou od přírody exhibicionisté, se tu musí docela překonávat. Hot jóga se cvičí v malém sále s kapacitou 16 lidí se sloupem uprostřed, takže je tam také docela málo místa, ale to tak nějak k józe patří.

Protože je pro mě zázemí centra docela důležitým aspektem, začala jsem chodit na hot jógu do studia Hotyoga42 na Floru, do Chrudimské ulice. A tady začala úplně nová etapa mého života s jógou.

Jógu, která se cvičí v tomto studiu, bych možná lépe pojmenovala jako bikram, než hot. Vysvětlím: lektorky totiž jedou dle přísného klíče 26 jógových ásán, s důrazem na disciplínu, bez jakéhokoli odbíhání k jiným tématům. Měla jsem možnost poznat všechny lektorky, které v tomto studiu působí (Petra – majitelka, Míša, Sabina, Vlaďka, Jana, Katka) – všechny měly autoritu a lekce vedly s důrazem na plné soustředění na sebe sama, uvědomování si vlastního těla a pr ocítění účinků, které plynou z přesného provedení jednotliv&ya cute;ch pozic. Teprve až po těchto lekcích jsem poprvé cítila, že mi jóga dává něco víc, než jen fyzické protažení. Je pravda, že západní člověk, který je spíše veden k samostatnému rozhodování, si musí na povely lektora a přísnou disciplínu zvyknout. Ovšem vše v józe má svůj smysl a tento styl vedení lekce se mi zdá správný – rozhodně vám neuškodí, právě naopak!

Co se týče zázemí ve studiu Hotyoga42, tak to je špičkové. Recepce, nabídka pomůcek k cvičení (ručníky, podložky – vše je zbrusu nové, což se o výbavě v jiných centrech bohužel říct nedá..), šatny, sprchy a společný prostor pro odpočinek po lekci – to vše je na jedničku. Interiér je celý v klidných barvách, místnost pro cvičení je také vkusně zařízena – přesně tak, aby vás udržela v pozornosti a bdělosti během celé lekce.

Domnívám se, že závěr je jasný – nejvíce se mi líbilo v posledním popsaném centru, které můžu jen doporučit. Sestavu 26 pozic si snadno zapamatujete a můžete praktikovat i v soukromí, jako já 🙂

Namaste!

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

06.08.2014 - 20:57

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu