evolution jaro 2019
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Kam kráčí Bikram Yoga?

bikram_yoga

Bikram yoga je značka, která přitahuje mileniály a je marketingově dobře uchopená. Má jasná a jednoduchá pravidla jak pro získání licencí pro výuku, provozování studia i pro cvičící. V posledních letech však ztrácí lesk z důvodů, které by neměly zůstat opomíjené.

Zakladatelem konceptu cvičení je Bikram Choudhury (73), Ind, který jógu praktikuje od tří let. V sedmdesátých letech se odstěhoval do USA, kde na Havaji a v Kalifornii založil jógová studia a od 90. let začal pořádat učitelské tréninky pro svoji sekvenci 26 pozic v prostředí vlhkostí a teplotou navozující indické klima a tak se jeho koncept Bikram Yoga postupně rozšířil po celém světě a dnes bikram jógu provozují tisíce studií.

Transformaci východní filosofie na západní zdravotní cvičení zvládl na výbornou a stal se z něj obdivovaný a respektovaný guru a značka vzkvétala. Byl a je to ovšem čistý byznys, což je fér věc a nic špatného.

Chránil svůj byznys pro porušování autorských práv jiným jógovým studiem, která byla úředně odmítnuta s tím, že ásany prostě nelze prohlásit za vlastnictví jednoho člověka, tedy aspoň ve smyslu Choudhuryho nároku.

Guru se rád nechával fotit v modelech připomínajících snad R&B, exteriérech též, o flotile 44 luxusních aut nemluvě.

Po roce 2012 se ale začaly v médiích objevovat zprávy, které lze označit za poněkud zneklidňující.

Choudhury čelí řadě soudních sporů týkajících se sexuálního obtěžování, útoku, rasismu a homofobie. Od ledna 2014 žalovalo Bikrama Choudhuryho pět žen a byl obvinění mimo jiné za sexuální obtěžování a sexuální napadení. Dvě žaloby, které obvinily Bikrama Choudhuryho ze znásilnění, byly podány v květnu 2013. Minakshi Jafa-Bodden na Choudhurym za sexuální obtěžování a další vysoudila zhruba 7 000 000 dolarů.

V prosinci 2015 se s Choudhurym rozvedla jeho manželka, přičemž deklarovala neslučitelné rozdíly.

V květnu roku 2016 se Bikram Choudhury vrátil do Indie, kde začal otevírat jógová studia. V říjnu roku 2016 prohlásil Choudhuryho advokát, že se jeho klient nevrací do Spojených států, aby se sám osobně obhajoval v dalších probíhajících soudních řízeních, a doufá, že bude schopen svědčit prostřednictvím Skype. V květnu roku 2017 byl vydán příkaz k Choudhurymu zatčení soudcem v Los Angeles z důvodu, že Choudhury opustil zemi, aniž by zaplatil 7 milionů dolarů dlužných Jafa-Bodden. Další žaloba byla podána proti Choudhuryho manželce a jeho dětem, kteří mu údajně pomáhali ukrývat se, utéct a pokoušet se zbavit majetku.

V rozhovoru s CNN v roce 2015 pan Choudhury opakovaně popřel sexuální útok na kohokoliv a řekl, že se nikdy nemusel uchýlit k fyzické agresi kvůli sexu, protože má tolik nabídek… „Ženy mě milují,“ řekl.

Aktuálně v médiích rezonuje zpráva, že právě z důvodu nemožnosti uspokojení nároků na finanční kompenzace jako výsledku soudních sporů na sebe společnost Bikram Yoga vyhlásila konkurz.

Zdá se, že skandály nebyly a ani nejsou pro Bikram studia ani pro studenty problém. Většina lidí neví, kdo je Bikram, znají jen ty pozice a dýchací techniky, které studio učí.

Navíc většina studentů dodnes věří, že díky externě vyvolanému pocení více hubnou.

Není ale překvapením, že studia postupně mění názvy a přechází na „obyčejnou“ hot jógu. Už je totiž čas. Bikram je docela toxická postava, která se nyní pojí s jejich realitou.

Bikram se stal synonymem pro styl jógy, který už není v módě. Kdo by se chtěl spojovat se sexuálním predátorem, po kterém pátrá Interpol?

 

 

Komentáře (0)
David

Na svět přicházíme plni zvídavosti, radosti a lásky... a pak nás to nějak semele.

22.11.2017 - 11:01

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu