TIN vanoce 2018
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Siriuse už vidím aneb mé psaní

Ráda píši. Neskutečně mě samotnou baví a naplňuje přenášení mého vnitřního neandrtálce, mé fantazie, pocitů a citů na papír. Moje samotka, tedy domov. Tak jako většině i mě se stalo psaní terapií a to nejvíce, jak jinak, než v období, kdy jsem byla gravitací nejvíce tlačena na Matku Zemi a (za)tlačena do formičky, kam jsem se nevešla. Před třemi lety se mi stala slova prvním tepem mého bytí a já našla krajinu svého srdce, která je ryzí. Začala jsem psát básně.

Jako mladší já jsem skládala převážně humorné básničky ke svátkům a narozeninám mých blízkých, kde tvorba měla především vyslat bohulibý zvuk z jeskyně ústní a pomačkat srdce. Psaní básní, nebo jak já spíše nazývám, mého automatického textu, bylo jiné. Bylo pro mě o mě. O všem, co mě tvarovalo a tvaruje, jak to ve mě zní, jakou to má vůni a (pa)chuť. Žádné vlažné období. Ani jsem sama netušila, jak mě tvorba spolkne v jakoukoliv hodinu, při jakékoliv situaci a už vůbec by mě nenapadlo, co ve mně rozvibruje a jak to bude doznívat. Občas, tedy upřímně řečeno často, mě to trklo řádně. Začala jsem myšlenkám dávat podobu. Podobu psanou. Oblékala jsem je, šperkovala a zdobila dle toho, co ve mně v onu danou chvíli vyvolávaly a co si zasloužily. Někdy křičely, někdy šeptaly, někdy se mnou nemluvily, ale garde mi dělaly neustále a velmi intenzivně. Zastavovaly mě na přechodu pro chodce, nejednou mě nechaly přejet na jinou tramvajovou zastávku, ohýbaly mi a měnily tvar kůže na prstech, nechaly mě plakat, smát se i zvracet. Prostě chtěly mou pozornost.

Po napsání první básnické sbírky “Krásu žádající”, která vyšla díky mému vzácnému kamarádovi, jsem se cítila lehčí. Minulost se stala minulou a stavům prožitým praskly šaty a nahota byla najednou tak příjemná. V tu chvíli už se však v přítomnosti formovalo něco nového díky tomu, že staré odešlo. Vznikl prostor, který toužil doplnit. To už se tak nějak dělo beze mě, skrze mě. Na Nový rok již tradičně odlétám s mým zeleným srdcem do Irska a to nejen díky mému úžasnému partnerovi, ale také díky tomu, že dělobuchy zde nemají šanci. Ticho je mi více a více sympaťákem. O půlnoci jsem požádala svého drahého, jestli si můžu dát novoroční koupačku, jako očistu po šťavnatém roce a ještě šťavnatějších Vánocích. Moc šťávy mě překyselilo a tak jsem potřebovala sůl. 

Sbírka básní "Siriuse vidím" a "Krásu žádající" je k dostání ve vybraných jógových studiích, např. Jógovna nebo Grain Space.

Sůl Irského moře. Byla jsem odvezena na pláž pod dům Paula Hewsona, což už bylo očistné samo o sobě 🙂 Chvíli jsme stáli s mým přítelem na pláži a já mohla oči nechat na třpytivé záři, kterou mi pan Měsíc přichystal cestičku. Napravo nikdo, nalevo nikdo, za námi nikdo, před námi nekonečná modř. Moře. Zvuky moře jsou v noci intenzivnější, když denní podívanou pohltí propast tmy. Vím, proč tam ta láska z mé strany k vodě je intenzivnější a modřejší. Prostá touha po nekonečném široširu. Můj přítel však na rozdíl ode mě koukal vzhůru k nebi. Většinou to tak máme, jdeme spolu, ale každý kouká jinam. Má rád hvězdy. Začal mi jmenovat souhvězdí a já nevěděla, jestli mé rty chtějí být fialové pro něj a má kolena se třepou z té romantiky, nebo jednoduše zimou.

Jedna z hvězd, která byla poctěna a pozornost jí byla věnována, byl Sirius. Psí hvězda. Nejjasnější. Tolik se do mě ten okamžik otiskl, že hned vtiskl nápad, který jsem si však uložila v srdci do mého malého, psacího šuplíčku z teakového dřeva s takovou tou barevnou úchytkou koupenou v Marrakéši. Byl čas jít. Vydat se cestou (do) vody. Ťapala jsem si třpytivou cestičkou přichystanou. Záda, jako vždy, mi chránil můj přítel, no a Bonův dům též. Vlny zkoušely sílu mého středu těla a zima byla zvědavá na efekt mého každodenního osvěžování. Když odbyla půlnoc a já ve všech možných odstínech fialové, do které jsem byla zahalena, vracející se k důvodu mého srdce zezelenalého, jsem si okamžik usadila ještě hloubš. Nad Dublinem začaly vzlétat lampióny. Dosvítily, co ještě zůstalo zhasnuté. Kromě náruče mého muže, teplé horké vody a dek mě zahříval pocit Siriuse. Ne a ne mě (o)pustit. Já se rozepsala. Jinak.

Autorka básní Jaruška Sedláčková publikuje svou tvorbu pod irským jménem RÓISÍN, které je ve svém překladu malé poupátko, malá růžička.

Sirius mi dal chuť psát o tom, co se děje aktuálně, což byla diametrální změna. Rok jsem psala. Někdy každý den, někdy jednou za čas, někdy vůbec. Slova přicházela a odcházela. Byla hutnější než v první sbírce, byla svobodnější, drzejší, ostřejší, zamilovanější, půvabnější, něžnější, zvrácenější. Ale stále byla (se) mnou. Každý máme svou terapii, která nám pomáhá tu neekologickou hrubou energii kolem nás/v nás obrušovat a jediné podstatné je jí naslouchat.

Jak jsem řekla na mém křtu, nevím, jestli je to dobré nebo špatné, ale jsem to já a to je podstatné. Třeba si v něm najdete to, co zrovna potřebujete slyšet/číst. Mé básně definují můj prožitek, jeho pestrost. Odráží mé vnitřní vnímání, ke kterému jsem mohutně otevřená, a které mi přináší volnost a přirozenost. Probouzí citovost a citlivost. I kdyby mé letadlo plné slov, které lítá do všech stran světových zabloudilo, vždycky nějak samo doletí až sem, k zelenému srdci s gelovou tužkou ve stejném odstínu. Já nám všem přeji, aby nám hodnocení druhých tuto svobodu nevěznilo. Zabaleno. Odesláno.

O Siriusovi slovy Barunky HU

Siriuse už vidím

Sirius odvěce fascinuje svoji září na klenbě noční oblohy. Ve skutečnosti  je však dvojhvězdím. Jeho zář proniká tmou a tma jeho jas zdůrazňuje. Básnická sbírka Siriuse už vidím, v mnoha ohledech odráží tuto symboliku. Rámuje niterené stavy a pohnutky autoričiny duše, skrze zkušenost se světlem i stínem, které se bez sebe navzájem neobejdou. 

Bára Hu - přední česká lektorka jógy a jógové terapie, autorka několika knih o józe a publicistka. Experimentátorka v poli poznání. Průzkumník na cestě od esence k existenci.

Oproti básnické prvotině Krásu žádající, je Sirius v mnoha ohledech jistější a ostřejší, přestože nepostrádá charakteristickou křehkost a něhu autorčina vnímání a projevu. V intimním světle navíc sděluje něco velmi důležitého, tedy to, že lidské prožívání neustále osciluje mezi póly, mezi dnem a nocí duše, světlem a tmou emoce, jasem a stínem lásky. A mezi jedním a druhým je někdy nejasná, pokud vůbec existuje.

Básnický celek Siriuse už vidím nepostrádá jemnost a ladnost, ale neskrývá ani skutečnost, že jeho prožitkové pletivo obsahuje kost i dřeň. Sirius nepadá z nebe, když se rozední a za světla nezpochybňuje tmu.

A to je myslím zásadní pointa, kterou Róisín skrze osobitou hru se slovy sděluje něco velmi důležitého a kterou oslovuje tichý hlas lidského srdce.

Barbora Hu

Komentáře (0)
Jaruška Sedláčková
Jaruška Sedláčková

K józe jsem se dostala před desíti lety a po celou tu dobu mám štěstí na mnoho zajímavých učitelů, kteří mě na mé cestě doprovázejí, zabarvují, odlišují a dovolí mi sdílení i zvědavé nahlížení do jejich životních scénářů, ale přitom mě brousí do uvědomění si toho, že režisérem si mám (z)být sama. Jóga se mnou rezonuje, učí mě (u)žít si každý (oka)mžik s láskou z lásky, být autentickou, ryzí a vnáší mi disciplínu a řád do každé molekuly mého já. Zanechává ve mně jemný podtón souznění se sebou samotnou bez pocitu osamocení. Pomáhá mi odvalovat val z občasných pocitů těžkosti bytí a přitom být s tím, co zrovna (ne)mám. To vše mě učí (nem)učit:) skrze jógovou terapii. V posledních čtyřech letech mi navíc učarovala jóga pro děti, kde mláďátka nejvíce inspirují mě – především si neubližovat, nebrat se tak vážně, být bezprostřední a hravá. Mezi mé milé a inspirativní učitele patří – RODINA (včetně Spirítka):), Lenka Robinson, Pavel Hájek, Hanka Luhanová, Olinka Tajovská, Lucie Königová, Günter Niessen a Ganesh Mohan. Ovšem mou největší inspirací, skrze své pocity – od dětí až po seniory – jsou mí studenti…a já pokorně děkuji každý den za důvěru a chuť spolusdílet…

07.03.2018 - 12:29

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu