Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Mallakhamba – indický sport ze 12. století

Mallakhamba

Na první pohled vypadá jako tanec u tyče, ale ne tak, jak ho známe. Mnoho pohybů vypadá povědomně, ale mallakhamba je starobylá forma cvičení z Indie s prvním písemným záznamem datovaným před více jak 800 lety a, stejně jako v józe, s učením přenášeným z učitele na žáka.

Každopádně je to strhující podívaná, pusťe si nejdříve video a pak si níže přečtěte detaily 🙂

 

Mallakhamba (volně přeloženo jako gymnastika na tyči) je tradičně součástí tréninkového režimu zápasníků, ale postupně se vyvinula v samostatný „sport“ a v Indii probíhá celá řada soutěží na národní úrovni.

Je to převážně mužský sport. A kluci, aby byli konkurenceschopní, by měli výcvik začít ve věku mezi 8 – 10 lety.

Mallakhamba se cvičí pro lehké a silné tělo. Tato cvičení jsou nejvíce prospěšné pro žaludek, záda, paže a stehna, a bylo zjištěno, že je užitečné k dosažení efektivity v řadě dalších her a sportů, jako je gymnastika a zápas. Mallakhamb je jediné cvičení, při kterém jsou všechny velké a malé orgány těla aktivní.

Stojící, 225 cm vysoká, hlavní část tyče se zužuje od 175 mm v dolní části na 95 mm v horní části, s užším 20 cm vysokým krkem. Knoflík nahoře má jen 13 cm na šířku.

Tyč je obvykle vyrobena z teakového dřeva, zvoleného z důvodu jeho houževnatost a hladkosti. Před zahájením cvičení je jak tyč, tak tělo namazané ricinovým olejem pro snížení tření a tvrdosti dřeva. (Zdá se, že poskytuje rovněž skvělé masáže!)

Existují dvě další mallakhamba disciplíny

– Ve visící mallakhamba je menší verze tyče zavěšena na laně. Používá se pro trénik rovnováhy, kyvná a rotační nestabilita tyče dělá cvičení ještě náročnější.
-Lanové mallakhamba používá lano místo tyče a je jediná forma mallakhamb, které se mohou účastnit ženy a dívky.

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

07.11.2014 - 12:30

,

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu