Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Já a jóga – Richard Holický – Dům jógy

S jógou jsem se porpvé setkal díky rande s jogínkou, která mě dotlačila na lekci řka: „dělej něco pro své zdraví.” Protože jsem se dosud „ozdravoval jen fotbalem” a jogínka se mi moc líbila – tak jsem šel. To mi bylo 19 let. Jógu vedl pán celý v bílém – něco mezi císařovým pekařem a a primářem Sovou. Moc mě to nebralo – spíš jsme koukal po holkách. Byl jsem tam kromě toho “primáře” jediný chlap.

Později, asi tak ve 23 letech jsem již jógu vyhledal záměrně. Z fotbalu mě bolel celý člověk a potřeboval jsem rehabilitaci. Koupil jsem si knihu od Andre van Lysebetha, která byla jedna z mála co se za “ totáče” ocitly na jógovém trhu. Později jsem začal chodit do kurzu jógy a měl jsme štěstí na guru – jistou Marušku, která do hodin cvičení zařazovla i “duchovno” Jezdili jsme s jogínama na víkendy do chaty v Brdech a bylo to moc fajn. S Maruškou tam vedl kurzy ještě lektor Petr, který nám jednou při relaxaci pustil kazetu o dýchání. Pan Moravec ( herec) hlubokym hlasem promlouval: Vaše tělo je příjemně uvolněné, dýchejte zhluboka…vnímejte svůj dech.. je jako příliv a odliv…ještě jednou se nadechněte…a VYDECHNĚTE NAPOSLED:o)))) A bylo po relaxaci. Brzy tu kazetu stáhli z prodeje.

Ale na jednom tomhle víkendu jsem zažil své první “samahdi” (… takové vnitřní pochopení). Wikipedie tomu říká: intuitivní vhled do podoby skutečnosti. Seděli jsme v místnosti provoněné dřevem – bylo nás tam asi 20 a v tichosti jsme meditovali. Já jsem byl vzadu v místnosti a oknem vnikal do místnosti sluneční paprsek.. najednou jsem začal vnímat lidi okolo sebe jako celek a začal v sobě cítit něco překrásného. Nedá se to přesně popsat slovy… jako kdyby mnou ve vteřině proběhla jakási moudrost a pochopení souvislostí. Začal jsem jógu milovat.. a trvá to dodnes. Líbí se mi, že to není ani politika, ani náboženství.. líbí se mi, že jóga respektuje možnosti a svobodu každého jedince. Je bezpečná, moudrá, laskavá a štědrá… čím víc budete připraveni si vzít.. tím více dostanete:o)

O autorovi:
Richard Holický je lektor jógy II.tř. s licencí pořádat veřejné školy jógy.
Má bohatou praxi s různými věkovými skupinami, od dětí po seniory.
Organizuje workshopy zabývající se aplikací východních nauk – hlavně jógových technik na duševní a tělesné zdraví člověka.
Jako např.:Jóga pro zdravá záda, Soft-jóga, meditační techniky, Muzikoterapie a další…
Absolvent pětiletého kurzu japonského Shiatsu s akreditací. Držitel diplomu Silva mind kontrol.

Dále je autorem : Kurzu jógy pro začátečníky a Meditačních nedělí pořádaných v Domě jógy.
http://www.andel.dum-jogy.cz/clanky/182-meditacni-nedele.html
http://www.andel.dum-jogy.cz/clanky/138-kurz-klasicke-jogy.html

Praktikuji klasickou jógu dle André van Lysebetha: Ásány a jejich série. Např:

  • Pozdrav slunci, Pozdrav měsíci, Rišikéšská sestava
  • Vlastní sestavy s afirmací
  • Dechová cvičení v kooperaci s pohybem
  • Meditační techniky a meditace v pohybu
  • Nové formy jógy – např. Joga pro zdravá záda, Soft- joga
  • Vztahy dle Jin-Jang
Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

30.06.2014 - 12:05

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu