Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Iamme Candlewick – moje cesta k józe

IMG_0661

Když se dneska řekne Indie, často si představíme studium jógy. Na počátku cesty na indický subkontinent v lednu 2012 to ale můj záměr nebyl. Ne, že bych byla jógou nepolíbená, ale brala jsem ji spíše jako něco, co nezbytně patří k meditacím, kterým jsem se od dětství s různou intenzitou věnovala.

Měla jsem vizi projet tuto rozsáhlou zemi, dělat hudbu a hlavně být sama. Na cestu jsem vyrazila několik měsíců po tom, co mi lékaři ve 23ti letech diagnostikovali údajně nevyléčitelnou formu nemoci, kterou nazývali endometrióza v pokročilém stádiu. Laicky řečeno – neustále rostoucí tkáň v okolí vaječníků a dělohy, která tlačí na orgány, způsobuje veliké bolesti, neplodnost a nejde 100 % vyoperovat. Něco jako rakovina, na kterou se neumírá. Nabízená řešení? Laparoskopická operace každý rok nebo doživotní denní dávka hormonů a život bez ženského cyklu. Někdo doporučoval otěhotnět, jiný hrozil, že to nepůjde.

V Indii jsem byla skoro 5 měsíců, se samotou jsem se už sžila stejně jako s jakoukoli nadcházející variantou svého bytí. Byla jsem v jakési fázi vnitřního zastavení, prázdnoty ve velmi pozitivním smyslu, kdy je člověk všude a se vším doma. Shodou okolností jsem se ocitla v Dharamsale, Bhagsu na lekci jógy a tamější učitel mě zaujal. Studio mělo výhled do hor, během praxe jsem pozorovala dravce kroužící nad námi. Najednou jsem byla tady a teď a uvědomila jsem si, že tělo je můj vůz, je realitou a že mu jóga dělá dobře.

Hlavou mi proběhla myšlenka, že by snad bylo hezké dozvědět se o té pradávné technice něco víc. Na konci lekce nás učitel Óm Shankar pozval do lektorského výcviku, který se otevíral další den a končil přesně v den mého odjezdu. Moc dlouho jsem o tom nepřemýšlela a dodnes to rozhodnutí považuji za jedno z nejpřínosnějších ve svém životě. Během jógového školení jsem se dostala velmi blízko tomu, jak jsem si vždycky přála se cítit každý den, v naprostém pohodlí uvnitř svého těla i mysli.

IMG_0640

Když jsem přijela do Čech, k překvapení mého gynekologa se nález zdál o něco menší, přesto mě poslal na operaci a předepsal mi dávku hormonů. Já jsem obojí odmítla a podepsala revers o tom, že se zříkám léčby a „riskuju prasknutí tkáně a tudíž svůj vlastní život“. Informace o tom, že by rostoucí tkáň mohla začít ustupovat, mě nakopla. Vyhledala jsem si všechny informace a začala věnovat všechen čas tomu se vyléčit. Totálně jsem změnila jídelníček a životní styl (pod vedením pí. Burešové), byla jsem na výplaších střev, detoxifikovala jsem celý trávicí systém a několik hodin denně praktikovala jógu.

A pak se stalo to, co člověk zná z filmů. Jednoho krásného dne jsem byla zase na ultrazvukové kontrole a několik měsíců ustupující tkáň tam najednou nebyla. Doktoři tomu nemohli uvěřit, ale to nezměnilo nic na tom, že od té doby neroste a bolesti jsou pro mě pouze nepříjemnou vzpomínkou. A taky, že se mi vloni narodila dcera.

A jóga? Od Indie praktikuji denně a je pro mě neustálou fyzickou i psychickou oporou. Také se stala jedním z pojítek mého blízkého přátelství s Barborou Hu, která chvíli po mém návratu otevřela výjimečné pražské Bindu Yoga Studio, kde už rok a půl vedu lekce a workshopy.

Komentáře (0)
Iamme Candlewick
Iamme Candlewick

Věřím, že v józe je dobré ponořit se do nitra svých možností, koncentrovat se do centra sebe sama a neohlížet se kolem na možnosti jiných. Věřím, že pravidelná praxe jógy a ásan nás může transformovat blíže tomu, kým jsme uvnitř vždy byli a kým chceme více být v našich každodenních životech. Protože jsem zpěvačka, ráda propojuji jógu s prací s dechem a hlasem (mantry, objevování svého hlasu) a protože jsem člověk, ráda vedu lekce po vzoru svého indického učitele s úsměvem a tak, aby si z nich každý mohl pro sebe odnést něco dobrého.

03.02.2015 - 08:00

,

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu