Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jak cvičit jógu

studio5

Jógu bychom měli cvičit hlavně s radostí, bez předsudků, bez velkého očekávání okamžitých výsledků a s pokorou. Jóga je cesta životem k jeho základnímu smyslu, kterého se člověk může dobrat prostřednictvím osvícení.

Co je osvícení není snadné zodpovědět, staré texty mluví o sjednocení já s vesmírem, splynutí s božským, které nutně neznamená Boha v podání náboženství knihy, tak jak ho vnímá velká část západní civilizace. Jde o pochopení podstaty existence, uvědomění si sama sebe uprostřed vesmírného řádu.

K osvícení se dá dobrat vícero cestami, různými cestami jógy. V dnešní době je nejvíce známa a praktikována cesta osmičlenné nebo osmi-údé neboli aštanga jógy, kterou poprvé komplexně písemně zachytil mudrc zvaný Pataňdžali. V díle Jóga sútry shrnul základní přístupy k osmi-stupňové cestě jógy a další mudrcové toto dílo komentovali, rozšiřovali nebo případně vysvětlovali.

Při praktikování jógy bychom neměli tedy pustit ze zřetele to, že jóga není jen fyzické cvičení, jak ho známe z videí a jógových lekcí, ale celá řada dalších činností, které bychom měli v životě praktikovat a ze kterých bychom měli vycházet. Ásana – tedy cvičení pozic, je třetím stupněm jógy a pouze jedna z věcí, které nás mohou přivést k cíli, jímž je právě osvícení.

Pokud hledáte na své jógové cestě inspiraci, pak vám jógový rozcestník YogaPoint nabízí celou řadu článků plných novinek z jógového světa, odborných textů i zamyšlení nad životem. Rovněž zde najdete přehled všech jógových akcí v jógovém kalendáři, seznam jógových studií v České republice a rovněž adresář jógových instruktorů a učitelů. Všechny profily obsahují řadu užitečných informací pro vaše pohodlné rozhodnutí, kterou z akcí nebo studií se rozhodnete navštívit.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

29.06.2014 - 14:03

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu