Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Bojovníci v nás

Žil kdysi dávno jeden král, Daksha se jmenoval a dceru Shakti měl. Když ta krásná dcera dospěla, zamilovala se a vdala se, bez králova svolení za pána všeho uvědomění, který nosil jméno Shiva. Králi se její troufalost vůbec nelíbila a rozhodl se dát svou nevoli najevo tak, že uspořádal slavnost, na kterou pozval celé království, jen Shivu ze seznamu hostí vynechal. Shiva, nad malicherné schválnosti povznesený, si s tím hlavu nelámal, ale Skakti nechala svou zlobu převzít vládu nad tělem a rozohnila se tak, že sama vzplála a uhořela. To už Shivu chladným nenechalo a ve jménu své lásky rozhodl se ukázat králi své pobouření. Uřízl jeden za svých dredů, který se dotykem se zemí změnil v hrůzostrašného bojovníka jménem Virabhadra, jenž pak na oslavu přišel a všechny včetně krále pobil. Příběh bez šťastného konce možná zdá se nevhodný pro jogové učení, leč mezi řádky ukrývá několik možných témat k zamyšlení.

my warriors from Tatiana Vomackova on Vimeo.

Jedním z nich budiž umění vládnout a používat svou moc ku prospěchu všech.
Když král zneužije svou pozici k tomu, aby ovládal více než vládl, spustí sérii nešťastných událostí, na jejichž konci není nic než zkáza.

Každý v sobě máme bojovného ducha Virabhadru a je na nás, jakou podobu mu dáme. Lidská mysl je plná vnitřních konfliktů, s nimiž se duchovní bojovník denně potýká. Učí se rozlišovat mezi tím, co je podstatné a co dá se přejít s pousmáním. Svádí čestný boj s ignorancí svou i cizí a s každým vítězstvím posouvá se blíž k jednotě se všemi a vším.

V józe se setkáváme s fyzickou manifestací bojovníka v několika pozicích – ásánách. Virabhadrasana 1, 2 a 3 jsou postavení těla, při nichž se pohledem do sebe spojujeme se svým vnitřním bojovníkem a nasloucháme si. Balance, která vychází z pevného zakotvení chodidel a propojení se zemí. Směřování paží a rukou k nebi v touze dotknout se nekonečnosti universa. Následování dechu a vědomé zapojení zámků – band, naši energii harmonizuje a posiluje pro ty dobré boje ve jménu pravdy, lásky a jednoty.

Sekvence s názvem tančící bojovník je ladným projevem našeho usilování, jenž kromě ducha prospívá i tělu. Posiluje a protahuje hrudník, plíce, ramena, paže a šíji, nohy od kotníků přes lýtka až ke stehnům a zádové svaly. Vědomým zapojením band zpevňuje střed těla a má blahodárný vliv na vnitřní orgány v břiše. Zvyšuje výdrž a terapeuticky působí na klenbu chodidel, ischias a problémy s neplodností.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

29.10.2013 - 20:39

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu