TIN vanoce 2018
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Ásany v pohybu: workshop aštanga jógy s Borisem Georgievem

workshop

O aštanze, či obecněji o vinjása józe, se často hovoří jako o meditaci v pohybu. Jaké má ale toto chápání praktické dopady pro vedení pohybu samotného? A jaký význam má pohyb pro nastavení pozic?  Na tyto otázky budeme hledat odpovědi na workshopu s Borisem Georgievem, který proběhne v listopadu v Praze.

Když zaujímáme jógové pozice, často se v nich různě doopravujeme ještě během prvních dechů, někdy dokonce celých pět dechů, které v pozicích běžně v aštanze zůstáváme. Různě pozice  „dotahujeme“. Také učitelé často poskytují „adjustementy“ v pozicích – buď slovní, nebo fyzické – rukama pomůžou vyladit a případně prohloubit pozici.

Boris Georgiev patří mezi nejzajímavější současné učitele aštanga jógy. Působí ve Vídni, kde založil první aštangové studio v německy mluvících zemích. Do Prahy jezdí učit již mnoho let, v posledních třech letech se s ním můžete pravidelně setkávat ve studiu Akasha.

Pro Borise Georgieva ale nastavení se v té které ásaně začíná už v tu chvíli, kdy do ní začínáme vstupovat. Cesta do pozice je v jeho přístupu pro její výsledné nastavení zcela klíčová.  Pozornost bychom tedy neměli věnovat až poslední fázi pohybu, zastavení se v ásaně, ale celé vinjáse.

Jógové ásany jsou tak výsledkem toho, jak uskutečníme vstup do té které pozice. Boris to vysvětluje následovně. Představte si pohyb – přechod mezi pozicemi – natočený nebo nafocený na klasický film.

Ten  je rozdělený do množství malých políček. Nastavení těla v každém jednotlivém políčku je stejně důležité jako nastavení těla ve výsledné pozici. A nejde jen o to přisoudit důležitost procesu – tedy přechodu mezi pozicemi, cesta do pozice určuje to, jak ji zaujmeme. V této logice je totiž pozice posledním políčkem filmu, koncem cesty, kde chvíli spočineme.

workshop1

Ideálně tedy vstoupíme do pozice už v takovém nastavení, že ji pouze prohloubíme dechem, ale příliš se v ní už neupravujeme (chceme-li udržet mysl opravdu klidnou a ponořenou). Tento princip můžeme uplatňovat na všechny jógové přístupy založené na vinjáse, tedy na propojení pohybu a dechu, kdy probouzíme v těle pocit plynutí.

Často se ale vinjása  redukuje na pouhé „přesouvání se“ mezi pozicemi a opomíná se porozumění souhry těla a  provedení pohybu. S Borisem budeme na workshopu pracovat na tom, aby  byl pohyb smysluplný (šel odněkud někam) a vedený s minimálním úsilím. Také potřebujeme pracovat v souladu s dechem a toto propojení chápat organicky, pohyb se uskutečňuje na dechové vlně, kterou vědomě rozvíjíme.

Boris Georgiev je učitel, který v sobě snoubí metodika, zastánce čistého a přirozeného pohybu postaveného na souhře celého těla (je inspirovaný mimo jiné spirální dynamikou) a intuitivního a zvídavého hledače, který pracuje „tady a teď“.

Jeho učení je založené také na přesném pozorování a diskusi se studenty o tom, co je pro ně přínosné a užitečné. Boris nepřichází s předem danou metodou nebo představou o tom, jak má vypadat ta která ásana, nebo vinjása, kterou by aplikoval na každého bez rozdílu, což je přístup, se kterým se v aštanze setkáváme bohužel velmi často.

Spíše v průběhu své jógové a pedagogické praxe artikuloval určité principy, které jsou dostatečně otevřené na to, aby se daly aplikovat na různá těla a různé praxe. Pokud se zúčastníte Borisova workshopu, můžete se stát svědky vznikajících věcí, být při tom a hodně se naučit. Myslím, že lze bezpochyby říct, že Boris učí srdcem.

workshop3

Program workshopu

Workshop otevřeme akrojógou. Spojení akrobacie a jógy je totiž založené na vědomé práci s těžištěm, což je zkušenost, která se nám bude hodit v následujících blocích. Hravou formou vyzkoušíme, jak pracovat s těžištěm nejen na zemi, ale také ve vzduchu. Boris říkává, že akrojóga nám ukáže, jak a zda vůbec používáme bandhy.

Samostatný blok budeme věnovat pozdravům slunci A a B. Nenechme se mýlit jistou „notoričností“ tématu, kde jinde prozkoumávat návaznost pohybu mezi pozicemi, než v sekvenci, ve které – kromě psa hlavou dolů – nezůstáváme ve výdržích. Pozornost budeme věnovat i „vinjásám“ mezi pozicemi vsedě. Zatímco v pozdravu slunci pozicemi spíše procházíme, než bychom mezi nimi přecházeli, u stojných pozic je situace trochu jiná. Vždy v nich zůstáváme a prodýcháváme je.

V samostatném bloku se budeme učit vést pohyb tak, abychom do pozic vstupovali s lehkostí a nemuseli je různě dotahovat a vylepšovat. Poslední workshopový blok bude věnovaný balančním pozicím na rukou. Spojíme práci s těžištěm, souhrou celého těla a dechem a budeme hledat rovnováhu a používat minimální úsilí jak ve vinjásách, které nás do těchto pozic vedou, a kterými z nich odcházíme, tak ve výdržích.

V rámci workshopového programu proběhne také Kirtan. Nenechte si ujít mantry pod vedením Borise a Renée, zpěv přirozeně prohlubuje a harmonizuje dech a navíc zpěv je přímá cesta k srdci a to se vždycky hodí otevřít! Vstupné na tuto část programu je dobrovolné.

 

Komentáře (0)
Alice Červinková

Praktikuji a učím aštanga a vinjása jógu. Jsem stále okouzlená tím, jak propojení pohybu a dechu funguje na mnoha různých úrovních a věřím, že i dynamické jógové směry mají terapeutický potenciál. Borise Georgieva považuji za svého učitele a velkou inspiraci nejen pro jógovou praxi.

23.10.2015 - 01:00

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu