Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Buddhistické svátky a festivaly

mni__i_IIJe mnoho speciálních a významných dnů, které se v Buddhistických zemích oslavují. Většinou jsou také hodně kulturní a nemají tudíž zase až tak velký význam pro naši západní kulturu. Jako například svátky narození bodhisattvů v mahajánové tradici, oslavy Nového roku a jiná významná data v buddhistickém kalendáři.

Nejvýznamnější oslavou je sakha, která připadá na každý květnový úplněk. Tento den se nazývá „Buddhovým dnem“ a je oslavován po celém světě  ve všech buddhistických zemích a tradicích. Slaví se většinou několik dní.

Buddhistické festivaly jsou vždy velmi veselé plné různých zábavných aktivit. Nejdůležitějším programem pro tuto oslavu je návštěva kláštera, kde laická veřejnost nabídne jídlo mnichům a mniškám, přijímá osm etických rozhodnutí a zúčastní se přednesů na téma Dhammy (Buddhova učení).

Odpoledne nabídnou laici většinou jídlo chudým pro získávání dobrých zásluh a pro dobro ostatním. Večer se konají obřady, recitace a meditace u Bodhi stromu a svatých stup. Program je zakončen karnevalovým průvodem, který trvá celou noc a prochází se od vesnice k vesnici. Častým zvykem je též vypouštění zvířat (hlavně ptáků) na svobodu.

jogamagazin-Vesak_in_SriLanka_2Upósatha (doslova „půst, den půstu“) je buddhistický svátek, připadající na dny úplňku, novu, 1. a 3. měsíční čtvrti. Svátek Upósathaje důležitý pro théravádový buddhismus, v mahájánových zemích má jen okrajový význam.

Svátky Uposatha, které připadají na den úplňku a novu jsou významnější než dny 1. a 3. Měsíční čtvrti. V těchto dnech mniši a mnišky recitují Patimokkhu, řádová pravidla obsažená ve vinaji, meditují většinu část noci a pořádají programy pro laickou veřejnost.

Laici se během svátku řídí Osmi pravidly jednání (attha-síla), které slouží jako podpora jejich meditační praxe a jako způsob, jak podpořit odhodlání následovat Buddhovo učení. Navštěvují také místní kláštery, aby vyslechli přednášení Dhammy a věnovali se zde meditaci.

Attha-síla osm rozhodnutí zdržování se :

1. zabíjení živých bytostí

2. braní nedarováno

3. sexuálního chování – (celibát)

4. lhaní, hrubé a zra?ující mluvy

5. požívání opojných látek

6. požívání jídla po poledni

7. zdržení se tance, zpěvu hudby a jiných zábavných představeních, používání voňavek, líčidel, ozdob, šperků, krásných oděvů, atd.

8. používání luxusních lůžek

 

Zvlášťdůležité svátky

jogamagazin-slon__k_pot__et__Některé svátky Upósatha mají zvláštní význam v buddhistickém kalendáři. Na tento rok připadají následující data:

Magha Púja – 28.února – někdy také nazýván „Den Sanghy“, upomíná na spontánní shromáždění 1250 Arahantů  před Buddhou. Při této příležitosti Buddha pronesl shrnutí nejdůležitéjších bodů svého učení (Óváda-patimokkha gatha).

Vesakha Púja – 28.května – také nazývaný „Den Buddhy“. Připomíná jeho narození, Osvobození a odchod do parinibbany.

Asalha Púja 26.července „Den Dhammy“ upomíná na první Buddhovu řeč v Gazelím parku u Varanasi („Rozpravu o roztočení kola Nauky“, Dhamma Cakkapavattanna sutta). Následující den začíná 3 měsíční období deštů (vasa)

Den Pavarana 23.října – označuje konec období dešťů. Následující měsíc bývají mnichům  při obřadu kathina darována nová roucha.

Sabbesattebhavantu sukhitatta

Bh.Visuddhi

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

07.03.2010 - 13:00

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu