Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

A na co se vymlouváte vy?

Vytáhnout jógamatku po delší pauze, chce odhodlání. Někdy nás z pravidelného rytmu vytrhne nemoc, úraz, porod, jindy zahraniční cesta. Nebo dovolená, když se nám před přáteli nechce dělat divadlo na terase…

Avšak už pouhé rozložení jógamatky na nás dýchne klidem a první pozdrav slunci přinese pořádnou porci energie. Co nás vede k tomu, že domácí praxi jógy odkládáme? Disciplína je dovednost, která se dá vypěstovat.

Jsem unavená. Po celém dni na nohách, ideálně v podpatcích. Hlavu jako pátrací balon a úzkost v hrudi a hrdle. Nebo upatlaná od kaše vibrující při každém vzlyku svého nejmenšího.  Máme sílu jen si na chvilku sednout. A často nám ani to moc nepomůže. Jóga je proti únavě! Prospěje tělu i mysli více, než nicnedělání.

Nemám čas. Všichni to známe, ráno posouváme budík o dalších pár minut, večer tupě hledíme do monitorů svých digitálních zařízení. Kolik času tímhle vlastně sežereme? A jak dlouhá musí být jógová praxe? Překvapivě stačí pár minut. Ztišit mysl, zkoncentrovat se na dech, usebrat se do sebe. Být v přítomnosti. Pak se pověnovat páteři. Rozhýbat ji všemi směry a nezapomenout na úklony hlavy. Vytvořte si svoji rozcvičku a přizpůsobujte ji času, který právě máte. Někdy to bude pět minut, jindy třeba hodina.

Nemám jógamatku, legíny. Jogínem jsme prý teprve tehdy, když si s sebou na dovolenou balíme i svoji jógamatku. Nejednou jsem ji při cestování zapomněla přibalit. Cvičit se dá i na dece, na kluzké podlaze, na trávě v parku, na pláži u moře. Pro cvičení jógy nic nepotřebujeme. Ani značkové tílko, ani trendy legíny. Nejlíp se cvičí ve spodkách. Pak teprve prána může pořádně proudit J

Nemám hudbu. Pravda, s hudbou je cvičení pro leckoho snazší. Ale když poprvé zakusíme praktikovat jógu v tichosti a jedinou hudbou bude náš dech, pak už to nechceme jinak.

praxe

Když jsem takhle nedávno po porodu vytahovala jógamatku doma já, ocitla jsem se u balkonových dveří v prostoru 1×2 metry. Hrál mi do toho Radiožurnál, protože naší malou krásně uspával.  A já si dala nádhernou půlhodinovou praxi.

Ke cvičení jógy nic nepotřebujeme, jen odhodlání!

 

 

 

Komentáře (0)
Andrea Opatrná

Jóga mi v průběhu let odhalila skrze praxi asán, pránajámu a meditace svou sílu. Stala se mou každodenní potřebou, rituálem, životním stylem. Naučila mne pokoře, ukázala mi jak nechat věci plynout, žít přítomností. Uklidnila mou neposednou mysl a navedla mne k tomu, jak zpomalit. Těším se z toho jak obrovský prostor pro objevování jóga je. Psaním objevuji různá jeho zákoutí!

10.04.2015 - 17:59

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu