Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jogínka v (ne)kondici obula běžecké boty

beh a joga

Jaké to bude…vyjít ven, zpříma, v botách, volně, sama, jen já, dech, pohyb…. Je zrovna svěží jarní den zalitý sluncem. První kroky jsou  lehké, vznešené. Pocit, který přichází s něčím novým co chceme zkusit a jsme zvědavý co přijde, je povznášející.

Méně pak, když člověk začne stoupat do kopce, ale i tak mi připadá, že je krásné jen tak jít, zrychleně začít dýchat a teď opravdu vnímat a dopřát si dech! Tady prostě člověk nezatají dech. Což se může někomu občas stát při józe. Když se naštelujeme do některé z ásan a samým nadšením, že jsme tam, zadržíme dech a v napětí pozici držíme. To si při běhu dovolí opravdu málokdo.

Vyrazila jsem svižnou chůzí a došla na místní vyhlídku okolo které je malý divoký lesík, kde se dá procházet, venčit psy, vozit kočár, sbírat klestí a nebo jen tak pobíhat. A to je můj případ – pobíhat. Dala jsem si záměr oběhnout lesík a uvidím, zda oběhnout znovu a možná znovu. Než jsem se pustila do běhu samotného, lehce jsem se protáhla. Slunce a hra stínů mezi stromy k tomu i bez případného běhu vyzývala.

Jak jinak než s úsměvem sem oběhla párkrát lesík a v hlavě připlouvala myšlenka volnosti – to co především běh přináší, že můžu běžet kamkoliv…kamkoliv zamířím, poběžím a když to nepůjde, bude to pěkná procházka. Vyrazila jsem dál mezi domy, do klidné obytné části, proběhla ulicí, prohlédla se v odrazech stojících aut, jak moc „vystrašeně“ a rozevlátě vypadám a zamířila směrem z kopce – to byla nádhera a zase zpět k lesíku.

/

Občas jsem se ztrácela s dechem a cítila, že tempo není doprovázeno v harmonii s dechem. A tedy je to tu! Opět je třeba začít s dechem, objevit jeho kouzlo a přidat mu pohyb. To co nás učí jóga. Stejně jako když jste na parketu a váš partner je dech – seznamte se s ním, nalaďte se na něj, on i vy máte svůj prostor a on je ten, který vás vede. Nechte se vést!

Dobrý a klidný pocit mi dávala myšlenka, že vím kam poběžím a kam vede cesta. Cítím se jistěji s představou okruhu, který běhám dokola. Pro zkušeného běžce nudné, začátečníkovi dává pocit klidu, že se nebude muset případně vracet z dálky. V začátcích vás kdykoliv může přepadnout slabost, únava, známé píchání v boku apod. To že víte, kde jste vám dá i dobrý směr k odhadu kolik toho zvládnete.

Můžete tak volně přidávat kolečka, nebo vedlejší ulice a pořád vám to může dělat radost a přidává malé výzvy. Nežeňte se nikam přes celou čtvrť či konec parku, lesa. Budete se trápit. Nejen v myšlenkách, ale i těle. Není kam spěchat. A kdyby jo, teď už víte, že někam popoběhnout umíte!

Dobíhám zpět, naplňuje mě pocit zvládnutí a radosti, stejně jako cítění napětí ve stehnech, lýtkách a partiích, které se ásanově protahují, ale „neběhají“, přesně ty co někde oddychovaly, když jsem je potřebovala na sjezdovce.

A tedy je na řadě otázka – Které jógové pozice zařadit před tím, než vyrazíte běhat. O tom v příštím psaní.

 

Komentáře (0)
Petra Šlechtická
Petra Šlechtická

Touha sdílet nejen jógovu zkušenost, ale zároveň otevřít tento svět ostatním ji inspirovala k vytvoření portálu o józe

Yogapoint.cz - nezávislý rozcestník ve světě jógy a zdravého životního stylu. Portál o józe, studiích, workshopech a seminářích pro jogíny i úplné nováčky.

29.04.2015 - 09:44

,

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu